Duży krok do realizacji kluczowej inwestycji w Pruszkowie. Władze miasta podpisały umowę na budowę wiaduktu łączącego ul. Grunwaldzką z ul. Warszawską.
Wykonanie przeprawy jest ważne dla płynności i bezpieczeństwa ruchu. Pruszkowski samorząd nie ukrywa, że jest to jedna z najbardziej oczekiwanych inwestycji w mieście. Co istotne, w przedsięwzięcie zaangażowane są również inne jednostki. Powiat pruszkowski i miasto Piastów wesprą inwestycję w wysokości 30% kosztów budowlanych. Z kolei PKP PLK na ten cel przekaże ponad 7,3 miliona złotych. Warto dodać, że Pruszków pozyskał na budowę wiadukty dofinansowanie w wysokości blisko 8,5 miliona złotych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
5 sierpnia odbyło się uroczyste podpisanie umowy z wykonawcą, w którym udział wziął prezydent Pruszkowa Paweł Makuch oraz zastępca prezydenta Konrad Sipiera. W spotkaniu uczestniczyli również poseł Zdzisław Sipiera, sekretarz stanu pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel, prezes zarządu PKP PLK Ireneusz Merchel, starosta pruszkowski Krzysztof Rymuza, burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski, zastępca burmistrza Maria Makowska. Koszt całej inwestycji to blisko 22 miliony złotych.
Dwa lata prac
Efekty będziemy mogli podziwiać wiosną 2023 roku. W ramach inwestycji powstanie wiadukt, wybudowany zostanie nowy odcinek drogi wraz z rondem na planowanym, nowym przebiegu ul. Broniewskiego i połączenie go z ul. Warszawską. W ramach zadania wykonawca przebuduje drogi będące w kolizji z budowanym odcinkiem ul. Grunwaldzkiej. Zaplanowano również instalację dwóch wind. Pojawi się oświetlenie uliczne oraz infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Inwestycja obejmie również przebudowę i budowę kanalizacji deszczowej, sieci kanalizacji sanitarnej, wodociągowej i gazowej.
Start we wrześniu
Umowa podpisana, a więc wykonawca może szykować się do rozpoczęcia prac. Najpierw jednak kwestie formalne. – Po podpisaniu umowy wykonawca musi opracować i uzgodnić harmonogram rzeczowo-finansowy realizacji zadania oraz czasową organizację ruchu, która musi być zatwierdzona przez starostę pruszkowskiego. Po protokolarnym przekazaniu placu budowy wykonawca będzie miał czas na zorganizowanie sobie całego zaplecza budowy. Tak że sądzę, iż fizycznie prace w terenie rozpoczną się nie wcześniej niż we wrześniu – informuje prezydent Pruszkowa Paweł Makuch.
Z pewnością budowa wiaduktu przyczyni się do poprawy jakości i płynności ruchu, ale w czasie robót należy spodziewać się utrudnień.
– Niestety przy tego typu inwestycji nie da się uniknąć utrudnień komunikacyjnych. Jakie one będą, to na tą chwilę trudno jest orzec, ponieważ wynikną z zatwierdzonej przez starostę pruszkowskiego czasowej organizacji ruchu, opracowanej przez wykonawcę prac budowlanych. Organizacja ta na pewno będzie różna, w zależności od rodzaju i postępu prac budowlanych. Będziemy dążyć, w porozumieniu z wykonawcą, do tego, aby utrudnienia te ograniczyć do niezbędnego minimum – tłumaczy Paweł Makuch.
Napisz komentarz
Komentarze