Radni przyjęli program naprawczy na poprawę sytuacji finansowej Szpitala Powiatowego w Pruszkowie. Wsparcie placówce zapewnia również zarząd Powiatu Pruszkowskiego.
W maju stanowisko dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pruszkowie objął Robert Krawczyk. Wraz z zespołem nie ma łatwego zadania, bo placówka znajduje się w trudnym położeniu. 29 lipca radni przyjęli program naprawczy.
Dokument zawiera działania, które mają uzdrowić szpital i pomóc mu osiągnąć stabilizację. Wśród propozycji pojawiło się przywrócenie świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, połączonych z opieką koordynowaną. Chodzi o łatwiejszy dostęp do większej liczby świadczeń w poradniach specjalistycznych czy diagnostyki laboratoryjnej.
– Pod koniec roku szpital ma otrzymać tomograf komputerowy i podpisać umowę na współfinansowanie świadczeń przez NFZ. Fakt posiadania tomografu poprawi dostępność do badań nie tylko dla pacjentów hospitalizowanych, ale dla wszystkich mieszkańców powiatu w ramach ubezpieczenia zdrowotnego – przekazali nam kierownik zespołu ochrony zdrowia w starostwie powiatowym w Pruszkowie Joanna Hajdukiewicz i członek zarządu powiatu Grzegorz Kamiński.
W planach jest również utworzenie "Centrum kobiety i noworodka", które ma znaleźć się w pomieszczeniach nowego pawilonu szpitala. Oddział ginekologiczny zostanie przeniesiony do pomieszczeń oddziału położniczego. Planowane jest zwiększenie liczby łóżek ginekologicznych. – Kolejna kwestia to problem w dostępności kadry medycznej – tłumaczą przedstawiciele powiatu.
Wsparcie zarządu powiatu
Trwa rozbudowa szpitala, która obejmuje budowę pawilonu D. Znajdą się w nim m.in. blok operacyjny, zakład diagnostyki obrazowej czy blok porodowy. Powiat wspiera placówkę, zapewnia pomoc w rozwiązywaniu kłopotów i przy pozyskiwaniu środków zewnętrznych.
Wiadomo, że sytuacja finansowa szpitala jest trudna, dlatego podejmowane działania muszą być efektywne. Kluczowe jest, aby zmierzały do zmniejszenia zadłużenia. – Na wniosek dyrektora uruchomiona zostanie nieoprocentowana pożyczka, która pozwoli na pokrycie części zobowiązań wymagalnych i wszczęcie rozmów z wierzycielami. Wesprzemy również dyrektora w wypłacie odszkodowania na rzecz pacjentki poszkodowanej w wyniku błędu lekarskiego. Będziemy wspierać każdą inicjatywę dyrektora, jeśli tylko będzie ona korzystna dla SPZZOZ i mieszkańców powiatu – wyjaśniają Hajdukiewicz i Kamiński.
Napisz komentarz
Komentarze