Trwa budowa nowej siedziby Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Wapiennej w Pruszkowie. W czasie realizacji inwestycji wystąpiła konieczność wykonania dodatkowych robót. W związku z tym termin wykonania obiektu ulegnie zmianie.
W maju ubiegłego roku ruszyła budowa nowej siedziby ośrodka przy ul. Wapiennej. To wyczekiwane przedsięwzięcie ma na celu stworzenie komfortowych warunków dla dzieci i młodzieży. Całkowity koszt zadania to ponad 42 miliony złotych. Warto wspomnieć, że powiat pruszkowski realizuje inwestycję przy wsparciu finansowym fundacji Pruszyńscy wynoszącym 50%. Ponadto, samorząd otrzymał 4 miliony złotych w ramach Instrumentu Wsparcia Zadań Ważnych dla Równomiernego Rozwoju Województwa Mazowieckiego.
W lutym na naszych łamach informowaliśmy, że podczas prac wystąpiły problemy związane z gruntami nienośnymi w rejonie posadowienia budynku. Wykonawca musiał zrealizować roboty nieobjęte umową.
– W trakcie realizacji budowy okazało się, że w posiadanej dokumentacji projektowej wykryto kilka istotnych błędów. Ze względu na konieczność poprawienia dokumentacji zarząd Powiatu Pruszkowskiego podpisał umowę na wykonanie dokumentacji naprawczej oraz zlecił audyt dotyczący stanu konstrukcji i elementów budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego przy ul. Wapiennej w Pruszkowie. W wyniku uzyskanej dokumentacji naprawczej m.in. zmieniono elewację budynku, naniesiono poprawki funkcjonalne, wprowadzono nowy podział budynku na strefy pożarowe, zaprojektowano okna o odporności ogniowej i wprowadzono zmianę w oddymianiu głównej klatki schodowej. Naprawy i zmiany w dużym stopniu wymagały również instalacje z zakresu branży elektrycznej oraz branży sanitarnej. Natomiast audyt dotyczący stanu konstrukcji i elementów budynku wykazał potrzebę wzmocnienia niektórych elementów konstrukcji co jest obecnie realizowane. Aktualnie są realizowane prace budowlane w oparciu o zmienioną dokumentację – przedstawia nam Wojciech Wójcik, naczelnik Wydziału Inwestycji i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Pruszkowie.
Roboty trwają
– Aktualnie realizowany jest pierwszy etap inwestycji, który obejmuje rozbiórkę części istniejących obiektów, budowę budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, tzn. budynek główny z częścią dydaktyczną, salą sportową wraz z umeblowaniem i wyposażeniem pomieszczeń oraz niezbędną infrastrukturą techniczną – podaje Wojciech Wójcik.
Warto dodać, że drugi etap inwestycji obejmuje budowę internatu. Nowa siedziba ośrodka miała być gotowa w 2022 roku. Opisane problemy wpłyną na termin realizacji inwestycji. Planowany koniec prac to 2023 rok.
Napisz komentarz
Komentarze