Obowiązująca od 1 czerwca nowelizacja Kodeksu ruchu drogowego spowodowała spadek liczby wypadków z udziałem pieszych.
Od 1 czerwca 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z regulacją, pieszy, wchodzący na przejście dla pieszych, ma pierwszeństwo przed każdym pojazdem za wyjątkiem tramwaju. Ustawa wprowadziła również zakaz jazdy na zderzaku. Ujednoliciła również do 50 km/h dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym – niezależnie od pory dnia.
Jak wskazuje Instytut Transportu Samochodowego, przejścia są drugim, po jezdni, miejscem powstawania wypadków z udziałem pieszych. W 2020 roku było to 11,3 proc. wszystkich zdarzeń, w których poniosło śmierć 197 osób.
Analizy, które przeprowadza ITS przedstawiają, że w czerwcu nastąpił spadek liczby najechań na pieszych w pierwszym miesiącu obowiązywania nowych przepisów. Liczba ofiar śmiertelnych na przejściach spadła z 12 zabitych w 2018 roku, do 5 zabitych w 2021 roku.
Eksperci z ITS wskazują, że systemowe działania w kierunku poprawy bezpieczeństwa pieszych na przejściach w postaci nowych regulacji prawnych powinny przynieść trwały spadek liczby ofiar śmiertelnych, wypadków oraz rannych na polskich drogach.
Napisz komentarz
Komentarze