E-paragon to nowoczesna i bezpieczna usługa. Projekt powstał dzięki wspólnej pracy Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Rozwoju i Technologii.
Dopuszczenie możliwości wydawania paragonów w formie elektronicznej umożliwi klientowi wybór, czy chce uzyskać paragon fiskalny, czy też woli otrzymywać paragony elektroniczne.
Możliwość z rezygnacji drukowania paragonów to wygoda zarówno dla sprzedawcy, jak i klienta. Sprzedawca dzięki temu zaoszczędza czas, który może poświęcić dla kolejnych klientów, a klient nie ma obaw, że paragon, który otrzymał, ulegnie zniszczeniu, zaginie lub po prostu wyblaknie. To rozwiązanie jest również przyjazne dla środowiska i ważne w dobie pandemii, bo ogranicza transmisję wirusa.
Kwestia przechowywania i przekazywania paragonów w postaci elektronicznej nie została jeszcze narzucona. Jak informuje ministerstwo, wszystko zostanie wypracowane na rynku w drodze samoregulacji. Ministerstwo sprawdza między innymi, czy jest możliwość dostarczania paragonów w formie elektronicznej chociażby w wiadomości SMS.
Dzisiaj e-paragony mogą być wystawiane wyłącznie przy zastosowaniu kas mających specjalnie przystosowane oprogramowanie. Od czerwca 2020 roku, kasy tego typu instalują przedsiębiorcy z branży transportowej, gastronomicznej i hotelarskiej. E-paragon można wystawić i wydać nabywcy za jego zgodą i w sposób z nim uzgodniony.
- Według danych na koniec września na rynku działa 3,5 tys. kas wirtualnych i aż 674 tys. kas online. Oznacza to, że wraz z wejściem w życie rozporządzenia liczba urządzeń mogących wystawiać e-paragony zwiększy się prawie 200 razy. Jest to ważny krok ku temu, żeby e-paragon stał się standardem przy naszych codziennych zakupach - informuje wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Napisz komentarz
Komentarze