52 tygodnie – tyle ma potrwać modernizacja i rozbudowa dworca PKP w Milanówku. Dokończona zostanie więc inwestycja, która rozpoczęła się w 2019 roku remontem wejścia od ul. Krakowskiej i przejścia podziemnego.
Polskie Koleje Państwowe SA podpisały umowę i przekazały plac budowy wykonawcy prac modernizacyjnych na dworcu kolejowym w Milanówku. Jesienią przyszłego roku, po ich zakończeniu, podróżni będą mogli korzystać z komfortowego, bezpiecznego i funkcjonalnego dworca.
Nowe oblicze dworca
– Modernizacja dworca będzie kosztowała 4 mln złotych, ale dzięki niej budynek zmieni charakter – powiedział Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP SA podczas spotkania w Milanówku. – Do budynku zostanie dobudowana część, w której znajdzie się poczekalnia, dwie toalety, kasy przewoźników oraz lokal użytkowy. Elementy historyczne, które zostały ustalone w rozmowach z konserwatorem, oczywiście zostaną zachowane. W ramach przebudowy i nowej aranżacji wnętrza dworca w holu znajdą się toalety oraz kasy biletowe – informuje.
W nowej, dobudowanej części o powierzchni ok 35 m2, zaprojektowano poczekalnię z przeszkloną fasadą oraz wydzielono niewielką przestrzeń na wynajem. Wysoki standard oczekiwania na pociąg zapewnią ergonomiczne ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów oraz nowoczesny system informacji głosowej i sieć Wi-Fi.
Ułatwienia dla niepełnosprawnych i udogodnienia
Dworzec w Milanówku zostanie przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami, m.in. dzięki ścieżkom prowadzącym, mapom dotykowym czy oznaczeniom w alfabecie Braille’a. Na dworcu będzie również bezpieczniej za sprawą monitoringu, kontroli dostępu i systemu sygnalizacji włamań i napadów. Za optymalizację zużycia energii i wody będzie odpowiadał system BMS (Building Management System). Zmieni się także otoczenie dworca dzięki nowej nawierzchni, uporządkowaniu i wzbogaceniu zieleni. Pojawią się także stojaki rowerowe, ławki, kosze.
– Czekaliśmy, czekaliśmy i doczekaliśmy się, będziemy mieli piękny dworzec – powiedział burmistrz Piotr Remiszewski. – Wspólnie zastanowimy się teraz nad tym, na jaki cel wykorzystać lokal użytkowy, który powstanie w zmodernizowanym budynku dworca – dodał.
Możliwy dostęp od strony miasta
Na pytanie, jak prace wpłyną na możliwość wejścia na perony od strony Warszawskiej, przedstawiciel głównego wykonawcy, firmy Woj-Art ze Skierniewic, Andrzej Szewczyk zapewnił, że w projekcie przygotowano plan dostępu dla pasażerów od strony miasta. I dodał, że pierwsze prace ruszą za dwa, trzy tygodnie.
Niewielki, liczący ok 190 m2, pochodzący z lat 50. XX wieku dworzec w Milanówku ma zachować wartość historyczną, ale też stać się nowoczesny i przyjazny środowisku. W sfinansowaniu tej inwestycji ogromną rolę odgrywają środki unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Przebudowa przeprowadzona jest w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023.
Napisz komentarz
Komentarze