Czeka nas kolejne obniżenie wieku emerytalnego? Projekt jest już w sejmie. Kiedy zmiany wejdą w życie?
Solidarność złożyła w sejmie 235 tys. podpisów pod własnych projektem ustawy o emeryturach stażowych.
- Emerytury stażowe są dopełnieniem całego systemu emerytalnego w Polsce – od kilku lat powtarza Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „S”.
- Ta inicjatywa jest bardzo ważna dla polskich pracowników, którzy ciężko pracują, którzy od początku swojej kariery zawodowej opłacają składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych i mają uzbierany kapitał emerytalny – zapewniał Duda przy składaniu podpisów.
Projekt „Solidarności” zapewnia prawo do świadczeń niezależnie od wieku. Kobiety mogłyby przechodzić na emeryturę po 35 latach pracy, a mężczyźni po 40 latach. To oznaczałoby kolejne obniżenie wieku emerytalnego.
Sejm nowym projektem ma zająć się jeszcze w grudniu, a zmiany mogłyby wejść w życie w 2022 roku.
- Inicjatywa wprowadzenia emerytur stażowych to inicjatywa NSZZ „Solidarność”. Rolą związku zawodowego jest dbanie o prawa pracowników. W omawianym przypadku tych, którzy ciężko pracują przez całe swoje życie zawodowe i chcieliby przechodząc na emeryturę, odpocząć w kwiecie wieku – powiedział Mosiński w rozmowie z Tysol.pl
Stracą kobiety
Emerytury stażowe mogą być jednak pułapką dla kobiet. Już dziś średnia emerytura kobiet jest niższa o ponad 1 tys. złotych od tej, którą otrzymują mężczyźni. Przeciętne świadczenie Polek stanowi zaledwie 67 proc. średniego świadczenia mężczyzn.
W największym stopniu odpowiada za to obecny o pięć lat niższy wiek emerytalny kobiet. Inne powody to niższe płace oraz przerwy związane z wychowywaniem dzieci.
- Kolejne obniżenie wieku w postaci emerytur stażowych, spowoduje, że świadczenia kobiet jeszcze bardziej się obniżą i będą w okolicach emerytury minimalnej – mówił dr Łukasz Wacławik z wydziału zarządzania krakowskiej AGH.
Napisz komentarz
Komentarze