16 grudnia Senat przyjął poprawki do Ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych. Jeśli przyjmie je Sejm w przyszłym roku strażacy i ratownicy będą mieli szansę na szereg udogodnień, m.in. świadczenia ratownicze – mówi Sławomir Wieleciński Prezes OSP Milanówek.
Ustawa przewiduje 200 zł dodatku do emerytury dla druhów, którzy brali udział w akcjach ratowniczych. Czy to wystarczająca suma?
Nikt dla tych 200 zł nie przyjdzie do OSP i przez 20 lat nie będzie narażał zdrowia oraz życia. W Milanówku, spośród druhów, którzy należą do OSP tylko jedna osoba jest na etacie – kierowca. Dla mnie, dla moich koleżanek i kolegów z OSP to pasja życia. Pracujemy za darmo, jeśli nie brać pod uwagę ekwiwalentu za czas spędzony na akcjach, czyli niewielkiej godzinowej stawki.
Czy to ważne, że ustawa zakłada wprowadzenie legitymacji, które umożliwią korzystanie ze zniżek?
Ważniejsze jest to, że to pierwszy dokument, który konsoliduje uregulowania dotyczące relacji między OSP, jednostkami samorządu terytorialnego a administracją rządową. Zrównuje też, w kontekście świadczeń, status strażaków OSP i należących do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. A więc określa, czym jest OSP i jak ma funkcjonować. Wcześniej bazowaliśmy głównie na ustawie o stowarzyszeniach, bo działamy jako stowarzyszenie.
Ustawa reguluje kwestie odszkodowań dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin w wypadku uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.
To ważne, ale też sami zapewniamy ubezpieczenia strażakom. W Milanówku mamy nawet dwa: od utraty zdrowia i życia. Ustawa daje nam także dodatkowe uprawnienia, m.in. zwolnienie z pracy na czas akcji, odszkodowania, renty i ulgi, a naszym rodzinom – pomoc państwa w przypadku śmierci strażaka ochotnika podczas działań ratowniczych,
OSP mają także przysługiwać środki ochrony indywidualnej i umundurowanie specjalne.
Do tej pory płaciliśmy za nie jako Stowarzyszenie. To, co naprawdę ważne: ta ustawa zwiększy naszą ochronę prawną podczas działań, mamy być chronieni jak funkcjonariusze służb mundurowych w przypadku znieważenia czy napaści. A pomagamy także ludziom pijanym lub w szoku, a w takiej sytuacji człowiek może różnie się zachować.
Strażak-ratownik uzyska też dopiero teraz prawo do okresowych badań lekarskich i pomoc psychologiczną.
Jako Stowarzyszenie płaciliśmy za opiekę medyczną. Na pewno jednak jest nam potrzebna szersza forma ochrony zdrowia, bo zagrożeniem są dla nas choroby nowotworowe. Podczas akcji gaśniczej strażak ma kontakt z toksycznymi i rakotwórczymi substancjami. Płonie wiele przedmiotów z tworzyw sztucznych. Te substancje dostają się do płuc, osiadają na kombinezonie, na skórze. Dlatego tak ważne jest, aby od razu po akcji można było zdjąć ubranie, wziąć prysznic, przebrać się w czysty mundur. W nowej strażnicy w Milanówku z tego właśnie powodu będą prysznice i dwie szatnie: brudna i czysta.
Czy nowa strażnica powstanie, skoro Rada Miasta kolejny raz nie przyjęła uchwały o zmianie planu zagospodarowania, która umożliwiłaby realizację tego projektu?
Z powodu uporu Rady Miasta budynek będzie mniejszy może o jedno stanowisko garażowe. Samochody straży są kosztowne i powinny stać pod dachem. Nie powinno się też zdarzać, że samochód nie odpali, czy trzeba będzie czyścić szyby z lodu nim wyruszymy na akcję. No, ale nie ma innego wyjścia, jeśli chcemy rozpocząć budowę. A że nowa siedziba OSP będzie też siedzibą Straży Miejskiej i ratowników medycznych chodzi tak naprawdę o powstanie Centrum bezpieczeństwa dla miasta.
Czego poza nową strażnicą potrzebuje OSP w Milanówku?
Podnośnik lub drabinę mechaniczną, bo często jeździmy do zdarzeń związanych z wiatrołomami, gdzie ten sprzęt jest konieczny, a tymczasem musimy go dysponować z Grodziska lub Jaktorowa.
Nasza codzienność polega na tym, że jesteśmy pierwsi na miejscu zdarzenia. A teraz kiedy z powodu pandemii często brakuje karetek ratownictwa medycznego jeździmy do ludzi, którzy potrzebują pomocy z powodu m.in. duszności czy zasłabnięcia. 80%, strażaków naszej jednostki posiada certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy lub jest ratownikiem medycznym, wiemy więc, co robić. Działamy na wielu płaszczyznach, dlatego tak ważna jest dla nas ta pierwsza dotycząca OSP ustawa.
Napisz komentarz
Komentarze