Efekty działań związanych z wymianą pieców węglowych na niskoemisyjne w gminie Michałowice. Dotychczas wymieniono 243 „kopciuchy”.
W wielu samorządach trwają starania, aby przekonać i zachęcić mieszkańców do wymiany starych pieców. Ma to służyć poprawie jakości powietrza. Co istotne, według uchwały antysmogowej do końca 2022 roku należy wymienić „kopciucha”, czyli piec węglowy na ten charakteryzujący się niską emisyjnością i spełniające wymagane normy. Gmina Michałowice podejmuje działania związane z polityką antysmogową. Służyć temu miał Lokalny Program Piecowy, w ramach którego mieszkańcy mogli otrzymać do 7000 zł na wymianę tzw. „kopciucha”.
Dotychczas w gminie Michałowice pojawiły się 243 nowe kotły. W 2018 roku zrealizowano 41 wymian, rok później o 15 więcej. 50 było w 2020 roku, zaś w obecnym aż 96. – To dobry wynik, bo według założeń Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, do 2024 roku zobowiązaliśmy się wymienić ich 287. Jako urząd gminy bardzo angażujemy się w ochronę powietrza i oferujemy pakiet możliwości do walki ze smogiem – ocenia wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka.
Samorząd oferuje mieszkańcom propozycje wsparcia. Wśród nich jest Lokalny Program Piecowy. Istnieje również możliwość łączenia programu gminnego z ogólnopolskim programem Czyste Powietrze. Kolejna opcja to Lokalny Program Osłonowy, czyli dopłaty do wyższych rachunków za ciepło. Jest to forma wsparcia dla najbardziej potrzebujących mieszkańców gminy. Program realizowany jest od stycznia 2021 do grudnia 2023 roku. Wysokość pomocy zależy od dochodów członków gospodarstwa domowego, rodzaju ogrzewania i powierzchni lokalu. Kolejna możliwość to odliczenie ulgi termomodernizacyjnej. W przypadku realizacji przedsięwzięcia dotyczącego termomodernizacji w budynku jednorodzinnym, możemy te działania rozliczyć w formularzu PIT. Co istotne, ulga przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi obiektu.
Kolejna edycja w 2022 roku
Nabór w Lokalnym Programie Piecowym zakończył się w październiku 2021 roku. Kolejna edycja powinna ruszyć na początku przyszłego roku. Zasady mają być podobne. Aby uzyskać dofinansowanie należy mieć piec węglowy, posiadać tytuł prawny do nieruchomości, złożyć wniosek z załącznikami oraz dokonać wymiany na piec gazowy lub elektryczny.
Dofinansowanie w wydatny sposób może pomóc gospodarstwom domowym w realizacji inwestycji. – Warto skorzystać z dotacji w 2022 roku, ponieważ od 1 stycznia 2023 r. palenie w bezklasowych piecach na węgiel będzie niezgodne z prawem i może wiązać się z wysokim mandatem. Rok 2022 będzie najprawdopodobniej ostatnim rokiem z tak wysoką gminną dotacją na wymianę pieca – informuje wójt Pachecka.
Wdrażanie działań antysmogowych
Obecnie gmina, przy współpracy z Grupą GlobalECO, realizuje „Wdrażanie działań antysmogowych – program pilotażowy”. Idea dotyczy wsparcia mieszkańców w pozyskaniu dofinansowań na przeciwdziałanie zjawisku smogu.
Na terenie urzędu znajduje się punkt konsultacyjno-informacyjny, w którym każdy może uzyskać wsparcie doradcy. Porady dostępne są w poniedziałku w godzinach 10.00-15.00 oraz wtorki i środy w godzinach 15.00-20.00. Można również skorzystać z infolinii: 577-757-122.
Napisz komentarz
Komentarze