Miasto Pruszków przystępuje do działania na rzecz zagospodarowania terenów wzdłuż rzeki Utraty. Tym razem samorząd zajmie się przygotowaniem dokumentacji projektowej na odcinku od ul. B. Prusa do ul. Czarnieckiego.
Teren wokół Utraty ma ulec zmianie. Miasto planuje zagospodarowanie z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców i troski o zieleń. W ramach projektu ,,Poprawa jakości środowiska poprzez kompleksowy rozwój terenów zielonych w Pruszkowie – etap II” zostanie opracowana dokumentacja projektowa dla odcinka B. Prusa - Czarnieckiego. Pruszkowski magistrat prowadzi postępowanie przetargowe w celu wyłonienia wykonawcy.
Dokumentacja musi zawierać takie elementy jak: gospodarka drzewostanem, oczyszczenie terenu, prace agrotechniczne, wykonanie niwelacji terenu oraz elementy jego zagospodarowania. W planach jest ścieżka z nawierzchni żwirowej, mostek na ciekiem wodnym, miejsce do wypoczynku z leżakami, oświetlenie.
Głównym celem przedsięwzięcia jest wzrost powierzchni terenów zielonych w Pruszkowie. Realizacja zadania ma pozwolić m.in. na zwiększenie produkcji tlenu przez rośliny i zwiększenie absorpcji CO2 z otoczenia miejskiego oraz ograniczenie prędkości wiatrów w mieście. - Zagospodarowana zieleń, wraz z wyposażeniem jej w elementy małej architektury stanie się miejscem przyjaznym mieszkańcom, co bezpośrednio przełoży się na zwiększenie jakości ich życia (funkcja zdrowotna i rekreacyjna). Ponadto projekt będzie miał pozytywny wpływ na środowisko naturalne i zachowanie różnorodności biologicznej - czytamy w dokumentacji przetargowej.
Zieleń, edukacja, odpoczynek
Wśród celów wymienia się zwiększenie terenów zielonych w mieście. Istotny jest również szeroko pojęty aspekt edukacyjny. Po kolei, w omawianym zadaniu ciąg komunikacyjny o nawierzchni żwirowej ma mieć długość ponad 1800 mb. Z kolei w miejscu przejścia przez koryto Utraty w okolicy projektowanego "Parku Leśnego" pojawi się kładka.
W ramach projektu planowane jest utworzenie ogrodu kolekcyjnego "Flora Polska", w którym znajdą się ogród o powierzchni ok. 44,5 m2, altana edukacyjna, ścieżka edukacyjna, oświetlenie, nasadzenia roślinne. Planowane jest również urządzenie polan edukacyjno-wypoczynkowych o różnym zakresie tematycznym.
Dokumentacja projektowa ma być gotowa w ciągu dziesięciu miesięcy od dnia podpisania umowy.
Napisz komentarz
Komentarze