– Łatwiej nam dostrzec złą jakość powietrza zimą, bo wtedy wszyscy czujemy, że część z mieszkańców nie używa do ogrzewania gazu, ale węgiel i chyba nawet śmieci – mówi Joanna Miś-Skrzypczak z fundacji Musszelka, która jest organizatorem wykładu. – Takie chwile uświadamiają nam, że co prawda poprawa jakości powietrza wymaga działań systemowych, które wprowadzić może tylko rząd, ale jednak wiele zależy też od naszych, indywidualnych decyzji – stwierdza. Te decyzje będą właśnie tematem wykładu prof. Karaczuna.
Ratujmy własny ogród
Powstrzymanie katastrofy klimatycznej to najważniejsze zadanie tego czasu. Skutki zmian klimatu to już nie przyszłość, to teraźniejszość. Dlatego działania adaptacyjne należy zacząć już dziś.
– Kwestia wyeliminowania smogu to sprawa niecierpiąca zwłoki, bo w Polsce oddychamy najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie – mówi Joanna Miś-Skrzypczak.
Musimy wiedzieć jak tę sytuację poprawić. Zrozumieć, z jakiego powodu do sklepu mamy iść pieszo, a nie jechać samochodem. No i czy to naprawdę konieczne, by wymienić piec na energooszczędny?
Karta mieszkańca
Ważne codzienne wybory będą także tematem spotkania, które odbędzie się po zakończeniu wykładu.
– Jego celem jest opracowanie Karty Mieszkańca Miasta-Ogrodu, czyli zasad życia i postępowania, które będą służyć nam wszystkim i środowisku – mówi Joanna Miś-Skrzypczak. Karta będzie zbiorem podpowiedzi dla mieszkańców, jak proekologicznie postępować w swoim domu i jego otoczeniu.
Willa Banczewianka ul. Zacisze 10. Fundacja Musszelka. Liczba uczestników ograniczona. Zapisy na [email protected]
Wykład będzie również transmitowany online na profilu projektu „Drzewa cenniejsze niż złoto”.
Napisz komentarz
Komentarze