Po kilku miesiącach sporów nowa strażnica OSP ma jednak zostać wybudowana. Podobnie ma zostać przeprowadzona, budząca wiele emocji w 2021 roku, modernizacja Targowiska Miejskiego. Obie te inwestycje zostały wpisane przez Rade Miasta do planów na ten rok.
Strażnica i targowisko
- Moim zdaniem Strażnica OSP, to najważniejsza inwestycja, która mimo głosów krytycznych, na szczęście znalazła się w budżecie – mówi Marcin Bąk zastępca burmistrza. - Ponieważ Miastu udało się na nią pozyskać 11 mln zł może zostać zrealizowana niewielkim kosztem samego miasta-mówi.
Rada Miasta, uwzględniając w budżecie środki na modernizacje Targowiska Miejskiego, dała też Miastu i kupcom czas na zawarcie porozumienia, wyznaczając czas realizacji tej inwestycji na drugi kwartał tego roku.
- W tym tygodniu czyli 19 stycznia odbędzie się pierwsze z dwustronnych spotkań, których celem jest wypracowanie wspólnej płaszczyzny między właścicielem terenu czyli Miastem, a użytkującymi go kupcami – mów Marcin Bąk.
Zieleń miejska i Waleria
Rada Miasta postanowiła także przeznaczyć środki na zagospodarowanie przestrzeni publicznej czyli m.in. miejskiej zieleni. Co to znaczy?
– Ponieważ Miasto dostało na zagospodarowani terenów zielonych ponad 12 mln dotacji z programu „Poprawy jakości środowiska Miejskiego” to możliwie będzie m.in. zagospodarowanie skwerków w mieście i wyznaczenie ścieżek dla spacerowiczów w lesie wokół Turczynka-mówi Marcin Bąk.
Dodajmy, że Miasto planuję także przebudowę skateparku. Od dawna oczekiwany remont czeka także kładkę nad torami przy ul. Przejazd. A kochana przez milanowian Willa Waleria nie mająca dotąd szczęścia do skutecznych działań remontowych i strasząca przez długie miesiące brakiem dach, ma kolejną szanse na zamkniecie choćby tego etapu remontu który związanego jest z dachem.
Modernizacja szkół
W budżecie zaplanowano także środki na remont i termomodernizację dwóch szkół podstawowych nr 1 i nr 3, na które także udało się w ubiegłym roku uzyskać dużą dotacje.
- Dzięki remontom i termomodernizacji będziemy mogli poprawić warunki nauki dla uczniów i pracy dla nauczycieli, ale także obniżymy rachunki za energię – mówi radny Kamil Bialik członek Komisji Edukacji oraz Komisji Praworządności i Bezpieczeństwa Publicznego. – Po zakończeniu inwestycji budynki szkolne będą przyjazne dla środowiska-dodaje.
Nowy obiekt szkolny
- Cieszy mnie zwłaszcza to, że Rada Miasta wpisała do wieloletniej prognozy finansowej nową edukacyjną inwestycję czyli podjęła decyzję o budowie obiektu edukacyjno-sportowego przy Szkole Podstawowej nr 2 – dodaje radny Kamil Bialik. – Znaleźć się w nim mają: sala gimnastyczna i siedem lekcyjnych. Dzięki tej inwestycji w niedługiej przyszłości uda się nam zlikwidować zmianową naukę, która w tej chwili dotyczy znacznej części uczniów-mówi.
Kanalizacja na północy
- W budżecie są środki na kanalizację ul. Kwiatowej, znajdującej się w północnej części miasta – mówi burmistrz Piotr Remiszewski. – Pod jezdnia zostanie tam zbudowany kolektor tranzytowy, do którego będzie można odprowadzać ścieki dzięki czemu do kanalizacji zostaną podłączone także domy stojące przy bocznych do Kwiatowej uliczkach Cieszy mnie to ogromnie, bo to milowy krok w stronę modernizacji miasta, które w tamtej części nie jest skanalizowane. Ponieważ droga Kwiatowa należy do dróg powiatowych inwestycja ta zostanie przeprowadzona we współpracy ze Starostwem-dodaje.
Same cyfry
Dochody na 2022 rok zaplanowano na kwotę ponad 102 mln zł, wydatki to 119 mln. Deficyt to 17 mln. Miasto chce pokryć go m.in. pieniędzmi z obligacji.
Napisz komentarz
Komentarze