Przedstawicielka kupców ze Stowarzyszenia Kupcy Milanowscy, która chce zachować anonimowość, twierdzi, że powód przesunięcia spotkania, którego kupcy od wielu miesięcy się domagają, nie jest związany ze sprawą targowiska. Wynika z powodów prywatnych przedstawicieli kupców, którzy mają brać w nim udział.
Dwie racje
Kupcy od początku powstania projektu modernizacji Targowiska miejskiego domagają się rozmów z władzami miasta. Jednak spotkania, na którym mogliby przedstawić swoje oczekiwania dotyczące m.in. zasad korzystania z placu podczas i po modernizacji, do tej pory nie zorganizowano.
Miasto wyszło wówczas z założenia, że jako właściciel terenu targowiska może decydować samodzielnie. Kupcy uznali targowisko za swoje, gdyż na nim pracują. W takiej sytuacji trudno było o porozumienie, a opór kupców przed np. przeniesieniem się na targowisko zastępcze uniemożliwił rozpoczęcie działań remontowych.
Nowe myślenie
Dopiero teraz, po prawie roku konfliktu, w grudniu, władze miasta zaproponowały takie spotkanie. Jakie będą postulaty i wnioski kupców? Przedstawicielka Stowarzyszenia odmówiła jakichkolwiek informacji o tym, czego podczas spotkania kupcy będą się domagać i jakich ustępstw od miasta oczekiwać. Kupcy mają je przedstawić podczas tego spotkania.
Znamy za to granice ustępstw wobec projektu modernizacji, do jakich miasto jest gotowe. Wyznacza je plan dofinansowania inwestycji w wysokości miliona złotych, które miasto otrzymało. Zgodnie z nim negocjacjom nie może podlegać m.in. kwestia zadaszenia części targu.
Jak ma być po remoncie?
31 stycznia 2022 roku tematem rozmów mają być przede wszystkim sprawy dotyczące bezpośrednio kupców.
– Miasto zaprasza kupców do rozmów, aby wspólnie opracować zasady, na jakich będą oni mogli korzystać z targowiska także po modernizacji – mówi Marcin Bąk, wiceburmistrz. – Gmina chce wspólnie ustalić m.in. to, jak długo kupcy będą mogli korzystać z dotychczasowych znajdujących się na placu obiektów, takich jak pawilony. A przede wszystkim zachęcić kupców do ich modernizacji. Wstępne założenia są takie, że jeśli ktoś zdecyduje się na własny koszt wybudować nowy pawilon zgodny z wymogami projektu uzyska nawet dwudziestoletnią umowę dzierżawy.
Spotkanie odbędzie się 31 stycznia 2022 roku o godz. 17.00, w Sali Konferencyjnej UMM (ul. Spacerowa 4).
Napisz komentarz
Komentarze