Od 1 lutego 2022 roku dużo trudniej będzie handlowym gigantom otwierać się w niedzielę. Zniknie furtka „na placówkę pocztową”, która umożliwiała handel wszystkim podmiotom oferującym klientom usługi pocztowe. Po zmianach będą mogły to zrobić tylko punkty notujące co najmniej 40% przychodu z usług pocztowych.
Zmiana, która miała ułatwić działalność placówkom pocztowym w małych miejscowościach, jak również małym rodzinnym sklepom, z czasem została wykorzystana przez największe sieci handlowe, które przestały się przejmować zakazem handlu.
Rząd zareagował. Zmiany w ustawie ograniczającej handel w niedzielę przeprowadził w kilka miesięcy od momentu, gdy Kaufland, jako pierwsza sieć handlowa ogłosił, że będzie świadczyć usługi pocztowe. Następnie, pomimo teoretycznego zakazu handlu, duża część sieci handlowych w Polsce od połowy roku zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Dotyczy to m.in. Biedronki, Lidla, Carrefoura, Auchan, Netto i innych. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Zakaz handlu został uszczelniony. Większość sieci deklaruje zastosowanie się do nowych przepisów. Żabka informuje, że od 1 lutego 2022 roku małe sklepy nadal będą działać w dni objęte ograniczeniami handlu, w tym w niedzielę, „na podstawie wyłączenia przewidzianego dla przedsiębiorców, prowadzących handel osobiście i na własny rachunek, z którego korzystają także franczyzobiorcy Żabki”.
Niedziele handlowe na 2022 rok określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Niedziele handlowe w 2022 roku to: 30 stycznia, 10 kwietnia, 24 kwietnia, 26 czerwca, 28 sierpnia, 11 grudnia, 18 grudnia.
Napisz komentarz
Komentarze