Planując domowe inwestycje planujemy budżet na dany cel. Możliwość pozyskania dotacji jest cennym wsparciem. W urzędzie gminy Nadarzyn ruszył nabór wniosków na rok 2022. Można otrzymać dotację celową na budowę urządzeń do zatrzymywania wód opadowych i roztopowych. W tym przypadku mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 50% kosztów realizacji inwestycji, ale nie więcej niż 3000 złotych. Środki można uzyskać m.in. na zakup i montaż elementów studni betonowej, bądź tworzywa czy też pojemnika na deszczówkę, zbiornika podziemnego, a także gotowych nawierzchni trawiastych.
Mieszkańcy mogą zdobyć również środki na wymianę kotłów do centralnego ogrzewania. Na realizację inwestycji można otrzymać dofinansowanie w wysokości 60% kosztów. Kwota ta nie może przekraczać 5000 złotych. Co istotne – wymianie podlegają kotły będące głównym źródłem ogrzewania lokalu. W jego miejsce należy zainstalować piec gazowy, na paliwo olejowe bądź elektryczny. Warto dodać, że w obu przypadkach przekazanie dotacji nastąpi w ciągu 21 dni od zaakceptowania rozliczenia przez urząd.
Wnioski o dofinansowanie należy składać do 30 czerwca 2022 roku. Szczegółowe informacje na temat dotacji można znaleźć na stronie www.nadarzyn.pl w zakładce Ogłoszenia.
Proekologiczne rozwiązania
Wspomniane działania realizowane są z budżetu gminy. Przede wszystkim mają służyć szeroko pojętej trosce o środowisko. Warto jednak pamiętać, że ustawa antysmogowa nakłada pewne obowiązki, które należy zrealizować. W wielu gospodarstwach wymiana pieca jest konieczna. – Mazowiecka uchwała antysmogowa zakłada zakaz palenia węglem w powiatach podwarszawskich od 1 stycznia 2028 roku, tak więc warto już dziś podjąć działania mające na celu dostosowanie swojego źródła ciepła do nowych regulacji prawnych – podaje wójt gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński.
W okresie letnim wiele gospodarstw zmaga się z nadmiarem wód opadowych. Pojawiają się również podtopienia. Można się ich ustrzec, a deszczówkę wykorzystać. Rozwiązaniem jest system małej retencji. – Budowa urządzeń do małej retencji wody jest jednym ze sposobów radzenia sobie z nadmierną ilością wody opadowej na własnej działce, którą zgodnie z prawem należy zagospodarować w jej obrębie – wyjaśnia Zwoliński.
Napisz komentarz
Komentarze