Przypomnijmy: w zeszłym roku, projekt termomodernizacji Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. Piotra Skargi oraz Szkoły Podstawowej nr 3 im. Fryderyka Chopina otrzymał ponad 3,1 mln zł dofinansowania w ramach programu regionalnego. Prace mają dotyczyć m.in. ocieplenia ścian zewnętrznych styropianem, ocieplenia stropodachu oraz wymianę okien i drzwi zewnętrznych. Poprawiona zostanie izolacja cieplna oraz zmodernizowany system grzewczy w szkołach i zamontowane pompy ciepła.
Taniej i ekologicznie
Szkoły w ostatnim czasie także zaczęły borykać się ze wzrostem cen prądu i gazu, płacąc ponad dwukrotnie wyższe rachunki. Po zakończeniu inwestycji ta sytuacja znacznie się poprawi. Wzrośnie także komfort pracy nauczycieli i edukacji uczniów.
– Termomodernizacja spada nam z nieba, jeśli chodzi o wzrost cen eksploatacji budynków szkół – mówi Kamil Bialik z Komisji Edukacji Rady Miasta. – Szczególnie w szkole nr 1 modernizacja da duże oszczędności, gdyż tam jedna ze ścian budynku nie ma izolacji, sama cegła. A więc utrata ciepła jest duża, a to znaczy, że koszty ogrzewania znaczne. Pamiętam też, że od zawsze był poruszany temat wymiany kotłów, które nie były wydajne. Już przed podwyżkami, jak w większości gmin, i u nas 50 proc. budżetu miasta pochłaniała oświata, a więc dla nas wszystkich efekty termomodernizacji to będzie duża ulga – dodaje Bialik.
Zdążyć przed jesienią
– Czas jest teraz dla nas najwyższym wyzwaniem – mówi wiceburmistrz Marcin Bąk. – Chcemy zdążyć podczas wakacji z większością prac, bo ciężko będzie pogodzić je z obecnością uczniów w szkole. Kiedy więc tylko przetarg zostanie zakończony i wykonawca wytypowany – ale czy to się uda, zależy od złożonych ofert – Miasto będzie oczekiwało od niego niezwłocznego przystąpienia do prac. Ceny materiałów idą w górę, a to także ma wpływ na koszt inwestycji.
Napisz komentarz
Komentarze