Jak poinformowano nas w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego, w latach 2020 – 2021 taka akcja nie była prowadzona z powodu obostrzeń związanych z pandemią. W latach ubiegłych i w roku bieżącym Urząd Miejski wraca do dobrej tradycji pokrywania kosztów tego szczepienia dla wszystkich właścicieli psów zamieszkałych w gminie. Szczepienia w ramach programu rozpoczną się w 90 dni po podpisaniu umowy z firmami, które wygrały przetarg. Z firmami, gdyż przetarg na przeprowadzenie akcji szczepień został podzielony na trzy zadania, z których każde może zostać powierzone innej firmie. Pierwsze dotyczy szczepienia psów mieszkających w mieście, drugi w północnej części gminy, a trzeci w południowej. Obecnie trwa sprawdzanie ofert pod kątem formalno-prawnym.
Powrót wścieklizny
Szczepienie psów przeciw wściekliźnie jest obowiązkiem właścicieli. Za jego niedopełnienie grozi kara pieniężna do 500 zł. Nie lekceważmy tego obowiązku, gdyż sytuacja jest poważna. Od 2004 do 2020 roku w województwie mazowieckim nie zanotowano żadnego przypadku wścieklizny wśród zwierząt tak domowych jak i dzikich. Tymczasem w roku 2021 Wojewódzki Inspektorat Weterynarii z siedzibą w Siedlcach odnotował 110 przypadków wścieklizny wśród zwierząt głównie lisów. Jednak zdarzyły się także wypadki zachorowania wśród psów i kotów oraz doszło do pogryzień ludzi. Na facebookowym profilu Inspektoratu zamieszczono mapkę Mazowsza, na którym zaznaczono gminy w których należy przeciw wściekliźnie szczepić nie tylko psy, ale także koty. Te obszary obejmują do tej pory tylko wschodnią część Mazowsza oraz prawobrzeżne dzielnice Warszawy.
Wścieklizna to niebezpieczna dla życia zwierząt i ludzi choroba wirusowa. Najlepszym sposobem na pokonanie jej są szczepienia ochronne. To dzięki akcji szczepień prowadzonej od lat 50. przestała być wielkim zagrożeniem. Nie pozwólmy więc aby znowu nim się stało. Szczepmy psy, a jeśli trzeba także koty oraz nie zbliżajmy się do zwierząt dziko żyjących.
Napisz komentarz
Komentarze