Koła gospodyń wiejskich często napędzają życie kulturalne małych miejscowości i integrują mieszkańców. Są miejscem pielęgnowania tradycyjnej kuchni, ale też organizują wydarzenia kulturalne i angażują mieszkańców w życie społeczności.
- Nasz konkurs to okazja dla nich, by pochwalić się swoimi osiągnięciami, jak i zdobyć środki na rozwój – stwierdził marszałek województwa Adam Struzik. Liczba kół gospodyń wiejskich na Mazowszu wciąż rośnie i jest ich już 1,5 tys. W ich pracę angażuje się coraz więcej osób, także mężczyzn. Koła gospodyń wiejskich to samorządne i niezależne organizacje kobiece działające głównie na terenach wiejskich, ale także zgodnie z ustawą od 2018 roku rodzaj społeczno-zawodowych organizacji rolników. Pierwsze na ziemiach polskich koła gospodyń wiejskich powstały w latach 60. XIX w. Ich działalność skupia się na pomocy rodzinom wiejskim, organizacji wypoczynku, działaniu na rzecz ochrony zdrowia i rozwijaniu przedsiębiorczości kobiet.
Zasady konkursu
W konkursie oceniane będzie m.in. wykorzystanie środków unijnych, innowacyjnych technologii w turystyce, promocja dóbr kultury, rozwój ekologicznego rolnictwa, organizacja spółdzielczości itp. oraz aktywizowanie społeczności lokalnych.
Zwycięskie koło otrzyma 10 tys. zł. Zgłoszenie do udziału w konkursie powinno zawierać: formularz zgłoszeniowy; przynajmniej 2 rekomendacje (organizacji pozarządowych, samorządów), trzy przepisy kulinarne związane z regionem wśród których jeden na kiszonkę wraz ze zgodą na ich publikację w książce kucharskiej.
Formularz zgłoszeniowy wraz z dodatkowymi dokumentami należy przesłać na [email protected] lub na adres Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich, ul. Skoczylasa 4, 03–469 Warszawa, z dopiskiem „Konkurs dla KGW 2022”.
Szczegóły, regulamin i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronach www.mazowieckie.ksow.pl oraz mazovia.pl.
Napisz komentarz
Komentarze