6 stycznia w 752 miejscowościach w kraju i 22 poza jego granicami przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku, już po raz piąty, w pięknej zimowej scenerii, OTK przeszedł ulicami Nadarzyna.
Przed godziną dwunastą na placu przed nadarzyńskim cmentarzem zebrał się tłum aktorów oraz mieszkańców. Brzemienna Maryja i troskliwie opiekujący się nią Józef, rzymscy żołnierze, gwiazdor i oczywiście główni bohaterowie – Trzej Królowie wraz z towarzyszącymi im orszakami w czerwonych zielonych i niebieskich strojach. Nieco z boku, stała rozbawiona grupka młodych diabełków. Gdyby nie roześmiane twarze, można by się ich przestraszyć. Byli też bardzo przejęci kilkuletni rycerze i aniołki w różnym wieku. Wszystkim, którzy przyszli w swoich „cywilnych” ubraniach, wolontariusze rozdawali korony, koronowanych głów było więc wbrew nazwie znacznie więcej.
Po odmówieniu modlitwy Orszak podążył za gwiazdą ulicami Sitarskich i Warszawską, aż do Placu Poniatowskiego. Po drodze uczestnicy Orszaku mijali mansjony – Dwór Heroda, Walkę dobra ze złem, i Anielskie Chóry, by przechodząc przez Anielską Bramę zakończyć przemarsz pod stajenką.
Tutaj Królowie złożyli nowo narodzonemu Jezuskowi dary. Anielski Chór wraz z wszystkimi uczestnikami śpiewał kolędy. Oprawę muzyczną zapewniła niezrównana i niezastąpiona Orkiestra OSP Nadarzyn. Było mnóstwo radości i serdeczności, była również gorąca herbata i pyszne pączki, które w ten nieco mroźny dzień smakowały wyjątkowo. Aktorzy byli nieustannie rozchwytywani do pamiątkowych zdjęć.
Orszak Trzech Króli w Nadarzynie organizowany jest z wielką starannością i dbałością o oprawę wizualną, dzięki czemu stanowi jedną z najbardziej atrakcyjnych i tłumnie odwiedzanych uroczystości.
Orszak jest z pewnością fenomenem, każdego roku bowiem ok. 100 nowych miejscowości dołącza do grona biorących w tej inicjatywie udział. Zarówno przekaz religijny, jak i oprawa Orszaku sprawia, że inicjatywa wykracza już poza granice naszego kraju.
Aż trudno uwierzyć, że inicjatywa o takim zasięgu zrodziła w małej warszawskiej szkole „Żagle”, prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Po raz pierwszy jasełka zorganizowali uczniowie szkoły w formie szkolnego, kameralnego przedstawienia, w 2005 r. Trzy lata później przedstawienie udało się przenieść na scenę warszawskiego teatru Buffo, gdzie spotkało się z bardzo życzliwym przyjęciem publiczności i przychylnymi recenzjami w mediach.
W 2009 r., idąc za ciosem, twórcy jasełek zdecydowali wyjść na ulicę i zaprezentować przedstawienie w przestrzeni miejskiej, aby zaprosić do wspólnego uczestnictwa mieszkańców oraz turystów. Ten rok jest oficjalnie uznany za początek historii Orszaku Trzech Króli w naszym kraju.
Przemarsz Orszaku Trzech Króli, oprócz Nadarzyna, organizuje również społeczność Milanówka, Otrębus oraz Pruszkowa.
Reklama
Trzej Królowie na ulicach Nadarzyna
- 09.01.2019 05:00
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze