I miejsce w konkursie zdobyła koncepcja muralisty o pseudonimie artystycznym „mgr Mors”. Kryje się pod nim Mariusz Brodowski – animator kultury z Nowego Sącza. Komisja doceniła jego pomysł, by w proces tworzenia muralu zaangażować mieszkańców. Artysta chce zebrać 500 odcisków dłoni od 500 Grodziszczan. Z nich stworzy mural, który będzie przedstawiał symbol (miejsce, obiekt), który będzie kojarzył się przejeżdżającym z Grodziskiem. Co to będzie? Jeszcze nie wiadomo – decyzja zapadnie, po spotkaniu artysty z mieszkańcami na warsztatach w Mediatece w kwietniu. To właśnie kreatywność i idea pokazania nowoczesnego i silnego swoimi mieszkańcami Grodziska dała mgr Morsowi zwycięstwo.
II miejsce zajął Jakub Bitka, którego koncepcja opiera się na wywołaniu u odbiorcy chęci zatrzymania się, aby „rozszyfrować” obraz. Poprze użycie wielu nakładających się historycznych zdjęć, artysta chciał zachęcić obserwatora do „podróży po wizerunkach ważnych postaci i wydarzeń związanych z historią Grodziska”.
III miejsce przypadło autorowi wielu pięknych murali trójwymiarowych – Ryszardowi Paprockiemu. Komisja doceniła jego portfolio oraz kunszt w odwzorowaniu postaci, jakie zostały zaproponowane na grodziski mural.
Mural o wymiarach 12,5 na 12 metrów, ma powstać do 27.05.2022 r. Ściana przy ul. Sienkiewicza 39 już jest przygotowywana. Wkrótce mgr Mors zaprosi mieszkańców Grodziska Mazowieckiego do wspólnej pracy nad muralem 500-lecia. Zanosi się na wyjątkowe, bezprecedensowe wydarzenie. Mamy nadzieję, że stanie się kolejną kulturalną wizytówką miasta.
Napisz komentarz
Komentarze