Od kilku tygodni na oczach świata rozgrywa się dramat wojny na Ukrainie. Polska jest bezpiecznym schronieniem dla uchodźców. Otworzyliśmy serca, chętnie pomagamy, działamy na granicy, lokujemy ukraińskie rodziny w swoich domach i udzielamy potrzebnego wsparcia. 12 marca prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przepisy obowiązują z mocą wsteczną – od 24 lutego.
Potrzeby są ogromne – od tych materialnych poprzez zapewnienie schronienia, edukację i pracę. W minionym tygodniu rozpoczęła się procedura nadawania numerów PESEL obywatelom Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju.
Podejmowane są również działania w obszarze edukacji. Powiat pruszkowski zapewnia nastolatkom warunki do nauki w szkołach powiatowych. Zgodnie z przepisami – z dniem przybycia uczniowie z Ukrainy podlegają obowiązkowi nauki. Stąd konieczność stworzenia dodatkowych oddziałów przygotowawczych. Zostały zorganizowane dla tych, którzy nie znają w dostatecznym stopniu języka polskiego. Klasa liczy do 25 osób. Odbywają się lekcje języka polskiego, matematyki, wychowania fizycznego, geografii i zajęcia socjalizujące.
Początek nauki
17 marca młodzież z Ukrainy rozpoczęła naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie. W kolejnych dniach klasy przygotowawcze zaczęły funkcjonować w Technikum w Zespole Szkół im. F. Nansena w Piastowie oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Zana w Pruszkowie.
Konieczne było zapewnienie nowym uczniom odpowiednich warunków, a także zatrudnienie nauczycieli wspomagających, którzy posługują się językiem ukraińskim i polskim. Powiat jest przygotowany na konieczność uruchomienia dodatkowych klas. – W przypadku braku miejsc we wspomnianych szkołach zostaną uruchomione dwa dodatkowe oddziały: w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki oraz w Zespole Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica w Pruszkowie. W tym roku szkolnym, w oddziałach szkolnych w naszych szkołach już uczyło się ponad 70 uczniów pochodzenia ukraińskiego – tłumaczy Agnieszka Kuźmińska, członek zarządu powiatu pruszkowskiego.
Obecność w szkole z pewnością pozwoli młodzieży na lepszą aklimatyzację. – Wierzymy, że stworzenie przez nas klas przygotowawczych pomoże odbudować poczucie bezpieczeństwa wśród młodzieży ukraińskiej, a nauka języka polskiego ułatwi integrację – przedstawia starosta pruszkowski Krzysztof Rymuza.
Napisz komentarz
Komentarze