Gmina Michałowice będzie systematycznie przeprowadzała wymianę wodomierzy, aby usprawnić odczyty. Obecnie urządzenie są analogowe, co sprawia, że niezbędna jest wizyta inkasenta. Dodatkowo jest to rozwiązanie droższe, a więc wpływa na stawki opłatę za wodę i ścieki. Ma się to zmienić. Do końca grudnia gmina Michałowice będzie prowadziła wymianę wodomierzy.
Dzięki temu mieszkańcy zyskają pełną kontrolę wydatków związanych z wodą i ściekami poprzez zdalny dostęp do konta mieszkańca. Nowe wodomierze to także brak konieczności podawania stanu liczników głównych przez mieszkańców do gminy. Dodatkowo urządzenia do odczytu zdalnego mają mniejszą awaryjność.
Blisko 1500 sztuk do wymiany
Przed gminą spore wyzwanie. - W tym roku planujemy wymianę około 1500 szt. wodomierzy i konsol wraz z zaworem zwrotnym antyskażeniowym w dwóch strefach zasilania - podaje wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka.
Pierwsza strefa obejmuje Pęcice, Pęcice Małe, Sokołów i Suchy Las. Droga z kolei odnosi się do części Komorowa. - Dobór obszarów wchodzących w skład danej strefy nie jest przypadkowy. Zostały on tak utworzone, aby m.in.: docelowo można było określić całościowy rozbiór wody na danej strefie, tym samym uzyskując szybko informacje m.in o wyciekach, awariach oraz planować wymiany lub legalizacje po okresie pięcioletnim dla całej strefy - wyjaśnia wójt.
Do drzwi mieszkańców zapuka firma, która zajmuje się wymianą wodomierzy. Trzeba jednak zaznaczyć, że tylko do tych korzystających z dostaw wody od gminy. - Z wymiany są więc wyłączone te nieruchomości, które obsługuje Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, a więc Osiedle Michałowice, Michałowice Wieś oraz część miejscowości Reguły - podkreśla Małgorzata Pachecka.
Koszt wodomierzy ultradźwiękowych to 1 168 200 zł. Na ten cel gmina otrzymała dofinansowania z urzędu marszałkowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze