Głównym celem projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Gmina Brwinów jest liderem przedsięwzięcia, a jego realizacja odbywać się będzie w szkołach w Brwinowie, Żółwinie, Otrębusach, Nowej Wsi, Michałowicach i Komorowie. Partnerem zagranicznym jest placówka z Islandii – Szkoła Podstawowa z Sandgerdi, z kolei polskim – gmina Michałowice. Umowa o dofinansowanie została zawarta pod koniec listopada 2021 roku. – Projekt, na który pozyskaliśmy ponad 1,3 mln złotych dla naszych dzieci obejmuje wszystkich uczniów ze wszystkich gminnych szkół podstawowych i liceum – podkreśla wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka.
Zaplanowano udział uczniów w pięciu międzyszkolnych akcjach edukacyjnych. Ich obszar dotyczy m.in. transportu rowerowego i segregacji śmieci. Okres realizacji projektu pozwoli dzieciom i młodzieży zyskać ciekawe doświadczenie. Mają zamienić się w małych ogrodników i sadzić oraz pielęgnować rośliny. Będą miały również szansę wziąć udział w pokazie mody ekologicznej, jak również planowany jest spektakl ekologiczny. Każda ze szkół przygotuje prezentację na dany temat. Materiały wytworzone podczas akcji edukacyjnych będą dostępne dla mieszkańców na stronach internetowych samorządów i w tablicach edukacyjnych.
Czas start!
Projekt ma pozwolić na stworzenie przyjaznej dla środowiska infrastruktury wspierającej bioróżnorodność. Mowa tu m.in. o ogródkach dydaktycznych, zielonych ścianach czy tablicach informacyjnych. Przed uczniami z brwinowskich i michałowickich szkół ciekawe doświadczenie.
Rozpoczęcie projektu miało miejsce w Światowy Dzień Wody. W tym przypadku nie można sobie wyobrazić lepszego terminu. Jako że projekt realizowany jest w partnerstwie, strony mogą czerpać ze swoich doświadczeń. Gmina Brwinów i gmina Michałowice mają dobry przykład. – Mnie przypadła wielka przyjemność przedstawienia prezentacji o Islandii i o tym jak staje się coraz bardziej ekologiczna. Oprócz tego, że jest to piękny kraj, to również jest to mądre państwo. Jeszcze w 1945 roku prawie 100% swojej energii Islandia wytwarzała z importowanego węgla. Dzisiaj Islandia jest najczystszym państwem na świecie, w którym blisko 100% energii pochodzi ze źródeł odnawialnych (geo, wody i wiatru). Zaoszczędzone pieniądze Islandia przeznaczyła na szkolnictwo i edukację, a także na poprawę jakości powietrza, innowacyjną gospodarkę i lepszą jakość życia Islandczyków – przedstawia Małgorzata Pachecka.
Napisz komentarz
Komentarze