Dla mieszkańców i samorządu obecny stan linii średniego napięcia wiąże się z problemami. – Już w 2015 roku z uwagi na dużą awaryjność linii KOSMEPOL 2 została podjęta decyzja o skablowaniu dużej jej części (prawie 8km) i zlecono wykonanie projektu – informuje wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka.
Przystąpiono do prac, jednak ilość dokumentacji i konieczność zdobycia zgód wiązały się z poświęceniem na to zadanie określonego czasu. Do tego doszedł koronawirus i ograniczenia związane z pandemią. Prace nad projektem trwają już od siedmiu lat. Ich zakończenie przewidziano na czerwiec br.
Co ważne, PGE widzi pilność inwestycji i prawdopodobnie znajdzie się ona w planie inwestycyjnym na 2023 rok. Nie da się ukryć, że częste awarie i koszty utrzymania sprawiają, że przebudowa linii ma istotne znaczenie.
Działania związane ze skablowaniem obejmą 8 kilometrów sieci. – Od Kań w gminie Brwinów, przez drogę wojewódzką nr 719, Nowa Wieś i Granica, aż do kontenerowej stacji transformatorowej na rogu ulic Norwida i Spacerowej w Komorowie. Na zakończenie inwestycji zostanie zdemontowane ok. 4 km linii napowietrznych SN 15 kV – podaje wójt Pachecka.
Koniec w 2024 roku?
Należy podkreślić, że prawa do terenu zostały uregulowane. Teraz czas na uzyskanie odstępstw i zgód od wojewody. Inwestycja podzielona jest na etapy – cztery w gminie Brwinów, kolejne (do 17 w gminie Michałowice). W Nowej Wsi skablowanie będzie dotyczyło następujących lokalizacji: WDW Helenów, ul. Polna, ul. Kamelskiego, ul. Główna, ul. Spacerowa, ul. Heleny, ul. Wandy. Z kolei w Granicy będą to: ul. Główna, ul. Ul. Podleśna, ul. Ul. Osieckiej, ul. Mikołaja Reja, ul. Pruszkowska, ul Skośna. Dalej – Komorów: ul. Norwida do kontenerowej stacji transformatorowej zlokalizowanej na wysokości ul. Spacerowej.
Jeśli PGE, a wiele na to wskazuje, umieści inwestycję w planie na 2023 rok to należy spodziewać się wówczas wyłonienia wykonawcy w przetargu i podpisania umowy. Prace powinny potrwać rok. Optymistycznie – na przełomie 2023 i 2024 roku spodziewany jest finał. – Oczywiście jak każda inwestycja w dzisiejszych czasach obarczona jest sporym ryzykiem, związanym z dostępnością materiałów i z zasobami ludzkimi.
Coraz bardziej realna staje się przebudowa linii średniego napięcia w Granicy i Nowej Wsi – zaznacza Pachecka.
Napisz komentarz
Komentarze