Wyjątkowe warsztaty z twórcą muralu – Mgr Morsem odbędą się 22 kwietnia czyli już w ten piątek od godziny 10.00 do 18.00 w Mediatece. A także w sobotę (10.00-20.00) i niedzielę (12.00-20.00).
- Warsztaty potrwają trzy dni gdyż twórca muralu musi zgromadzić symboliczną liczbę 500 odcisków dłoni mieszkańców gminy aby stworzyć z nich mural, który będzie wyrazem tego, że w Grodzisku najważniejsi są ludzie i że to oni stworzyli to miasto – mówi Monika Kwiczak koordynatorka projektu „Grodziskie murale” z Urzędu Miejskiego.
Mariusz Brodowski, artysta z Nowego Sącza ukrywający się pod pseudonimem Mgr Mors, wygrał konkurs na projekt muralu właśnie dlatego, że chce aby w jego powstaniu udział wzięli ci którzy to miasto tworzą. Jeden odcisk dłoni mieszkańca to będzie jeden piksel. Artysta zamierza zebrać 500 odcisków po to aby później z nich na ścianie budynku stworzyć mural.
Jak narodził się ten pomysł
- Od 20 lat zajmuje się tworzeniem w przestrzeni publicznej – mówi Mariusz Brodowski. - W Nowym Sączu od 2017 roku realizuję projekt, który polega na tym, że na jednej ze ścian wciąż maluje nowy mural. Powstało ich już ok 150. I to podczas tej akcji społecznej do udziału w której zaprosiłem mieszkańców (nawet do malowania razem ze mną!), zrozumiałem, że mural, to coś więcej niż piękny namalowany obraz. Sam efekt malarski nie jest już dla mnie priorytetem, jest nim udział mieszkańców w powstaniu muralu-dodaje.
Mariusz Brodowski przyznaje, że długo myślał nad projektem na 500 lecie Grodziska. Chciał żeby to nie była encyklopedyczna ilustracja, a obraz, który przekaże idee wspólnoty ludzi jaką jest miasto.
– Namawiam mieszkańców aby wzięli udział w warsztatach czyli powstaniu muralu, bo w ten sposób zapiszą się w historii swojego miasta – mówi Mgr Mors. - Nawet jakby mural kiedyś zniknął to zostanie dokumentacja fotograficzna. Ślad twojego życia w przestrzeni miasta!-dodaje.
Zapisać się w tej historii miasta
Projekt obrazu, jaki będzie przedstawiał mural już istnieje. Ale artysta nie chcę o nim mówić. Chciałby, żeby to była tajemnica. Zwłaszcza, że podczas warsztatów w Mediatece nie chce tylko pozyskiwać odciski dłoni mieszkańców.
- Artysta zamierza także pytać tych którzy przyjdą o to co jest symbolem miasta? - – mówi Monika Kwiczak. - A co jest dla nich w nim najważniejsze? To co podczas tych spotkań usłyszy wpłynie na końcowy efekt jego pracy, który zobaczymy już 27 maja-dodaje.
„500 lecie Grodziska Mazowieckiego” ma powstać na ścianie szczytowej dwupiętrowego budynku przy ul Sienkiewicza 39 a więc w centrum miasta, przez które codziennie przejeżdża kilkanaście tysięcy aut a więc niewątpliwie będzie wizytówką miasta.
Napisz komentarz
Komentarze