Gmina Raszyn ma bogatą przeszłość historyczną. Bywali tu królowie, książęta, wodzowie armii i ambasadorowie. Dobra ziemskie należały do znaczących dostojników książęcych i królewskich, oraz do bardzo bogatych przedstawicieli mieszczaństwa warszawskiego, pierwszych polskich kapitalistów: kupców, bankierów i fabrykantów. Obecnie sąsiaduje z obiektami o krajowym znaczeniu : lotnisko Okęcie i radiostacja raszyńska. Raszyn dawniej miał status miasta, paradoksalnie teraz pod względem administracyjnym jest wsią gminną. Swą nazwę datuje na XV wiek i jest jedną z najstarszych i niezwykłych miejscowości na Mazowszu.
19 kwietnia 1809 r. rzeka Raszynka i okoliczne mokradła powstrzymały atak wojsk austriackich na Warszawę. Pod Raszynem, w sześciogodzinnej krwawej bitwie, opierając się przeważającej sile korpusu austriackiego, chrzest bojowy przeszła młoda armia księstwa pod dowództwa księcia Józefa Poniatowskiego. W bitwie śmiertelnie ranny został pułkownik - poeta Cyprian Godebski. Walki toczyły się na grobli między Raszynem a Falentami. Mimo, iż bitwa była nierozstrzygnięta, stała się przełomową, bowiem przywróciła wiarę w siły i sukces militarny Polaków. Bardzo mocno utrwaliła się w wyobraźni historycznej Polaków. Opisywano ją w pamiętnikach, pracach naukowych i popularno-naukowych. Inspirowała poetów, pisarzy i malarzy. Rocznice bitwy były okazją do budzenia uczuć patriotycznych.
O 17:30 wójt Gminy Raszyn Andrzej Zaremba w towarzystwie swej zastępczyni Katarzyny Dombskiej z udziałem pocztów sztandarowych złożył kwiaty na Reducie Raszyńskiej, a o 18:00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w Kościele św. Szczepana w Raszynie.
Napisz komentarz
Komentarze