Pomysł na nagrodzoną grę powstał w zeszłym roku, podczas pandemii, kiedy Milanowskie Centrum Kultury, w którym Joanna Szamota pracowała, nie mogło wiele zdziałać dla mieszkańców z powodu ograniczeń.
Narodziny przyszłej perły
Pandemia zmusiła animatorów kultury pracujących w MCK do poszukiwania nowych rozwiązań. Tak powstała gra karciana „Ścieżki Milanówka. Jeż i Wiewiórka na tropie", którą mieszkańcy mogli znaleźć w skrzyni stojącej obok MCK. W czasie pandemii skrzynia stała się łącznikiem pomiędzy ośrodkiem kultury, a mieszkańcami.
– W czasie ferii zimowych 2021 zrealizowaliśmy projekt "Zimowi Detektywi", w którym spotykaliśmy się online z grupą uczestników i omawialiśmy jakąś zagadkę do rozwikłania – wspomina Joanna Szamota. – A oprócz tego wskazywaliśmy im miejsca w terenie do odnalezienia oraz zadania do wykonania w domu. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, bo było formą zabawy dla całej rodziny – dodaje
Te doświadczenia doprowadziły do powstania nagrodzonej Perłą trasy spacerowej „Ścieżki Milanówka”.
– Ludzie pragnęli wychodzić z domu, spotykać się – mówi Joanna Szamota. – Pomyślałam więc, że warto im w tym pomóc i stworzyć ścieżkę, która połączy przyjemność spaceru ze zdobywaniem wiedzy o naszym mieście.
Tajemnicze znaki na drzewach
„Ścieżki Milanówka” to trzynaście miejsc w mieście, które są oznaczone „tajemniczymi znakami zapowiadającymi konieczność rozwiązania jakiejś zagadki”. Te miejsca, to m.in. Murale przy MCK, Łęgi na Skraju, Willa Waleria, Pomnik Bohaterów itp. Trafić do nich uczestnicy spaceru mogą korzystając z mapki, którą otrzymają w MCK. Dzięki kodom sczytywanym z tabliczek, uczestnicy spaceru na stronach MCK odnajdą pytania dedykowane kolejnym miejscom. Kodami z tabliczek, które otwierają strony z pytaniami, są ważne dla Milanówka daty. Za udzielenie prawidłowych odpowiedzi przysługują spacerowiczom punkty. Niezależnie jednak od tego czy odpowiedzi są prawidłowa czy nie, na ekranie pojawia się kilka zdań wyjaśnienia na temat postawionego pytania.
– Dzięki temu, że „Ścieżki Milanówka” wymagają korzystania ze stron MCK, mogliśmy zobaczyć jak dużym zainteresowaniem się cieszyły już od samego początku – mówi Joanna Szamota.
Działać dla swojego miasta
Joanna przyznaje, że kiedy chodziła do szkoły w Milanówku, nikt nie uczył o historii miasta, nie mówił o charakterystycznej roślinności, itp. Pomyślała więc, że fajnie by było, żeby dzieciaki z Milanówka mogły coś więcej dowiedzieć się o swoim mieście.
– W tematach historycznych wspierał mnie Michał Słowiński, zastępca Dyrektora MCK, ale przede wszystkim przewodnik i koordynator Centrum Informacji Turystycznej działającego przy MCK. – mówi Joanna.
Z wykształcenia Joanna Szamota jest profilaktykiem społecznym, czyli zajmuje się edukacją i animacją społeczną pod tym kątem, aby zapobiec – jak sama to określa – „schodzeniu ludzi na złe ścieżki”. „Ścieżki Milanówka” na pewno do takich nie należą! Są za to piękną alternatywą na spędzenie wolnego czasu w sposób, który buduje relacje między ludźmi, ale także miłoś
do tego Miasta Ogrodu.
– Kiedy dowiedziałam się, że zdobyliśmy Perłę poczułam, że chciałabym zrobić coś nowego dla mojego miasta – mówi Joanna Szamota. – Zawsze, kiedy jestem na spacerze patrzę na tabliczki czy wszystko jest z nimi w porządku. Działanie dla mieszkańców ukochanego miasta daje ogrom satysfakcji – mówi Joanna, która przyznaje, że jest zakochana na zabój w Milanówku. – Mimo, że odpowiadam za pomysł i realizację, to cały zespół MCK miał swój wkład w powstanie tej gry. Działanie razem to podstawa sukcesu! - dodaje
Napisz komentarz
Komentarze