Przy zabytkowej raszyńskiej Austerii zaparkował specjalny, rozkładany samochód ciężarowy. To Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”
Na zwiedzających czekało mobilne centrum edukacyjne, a w nim multimedialna wystawa wybranych eksponatów oparta o nowoczesne technologie - ekrany cyfrowe i wizualizacje. Zwiedzający mogli przemieszczać się między kolejnymi strefami i poznawać historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej.
Gości wystawy witał i żegnał cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski.
Zwiedzających witała niezwykła foto budka, gdzie można było zrobić zdjęcie w towarzystwie, chociażby marszałka Piłsudskiego.
-Wystarczy wybrać jednego z bohaterów czasów odzyskiwania niepodległości, uśmiechnąć się i za chwilę zdjęcie będzie na naszej skrzynce mailowej- mówi Julia opiekunka tej strefy. Piszący te słowa wybrał zdjęcie z marszałkiem Piłsudskim.
Dża- Dża i Żabczyński
Tuż obok kolejna strefa, na krzesełkach grupa młodzieży w okularach VR. Trzeba przyznać, że sam widok robił wrażenie, a właściwie reakcje młodych widzów. Wcale to nie zaskakuje, bowiem filmy, które tam prezentowano min Dża- Dża, niesamowita historia polskiej tenisistki Jadwigi Jędrzejowskiej, ogląda się z wypiekami na twarzy niczym najlepsze kinowe produkcje. Miłośnicy talentu Aleksandra Żabczyńskiego, ulubionego amanta tamtych czasów mogli obejrzeć film Nie kochać w taką noc, również w technologii VR.
Cicha klawiatura Paderewskiego
Jednak największe wrażenie robiła wystawa usytuowana we wnętrzu przyczepy. W środku ekrany, hologramy i interaktywne makiety. Tu miesza się tradycja z nowoczesnością.
-Ogromne wrażenie zrobiła na mnie cicha klawiatura Paderewskiego- mówi z przejęciem pan Wiesław, który wraz z żoną wybrał się odwiedzić wystawę- ten fakt pokazuje jakim człowiekiem był Ignacy Paderewski, który podróżując koleją, komponował i ćwiczył, dbając o spokój pozostałych pasażerów podroży- celnie komentuje.
Rzeczywiście obracający się hologram instrumentu jest niezwykle realistyczny. Obok kolejna ekspozycja, hologramy najważniejszych odznaczeń państwowych. Ta prezentacja robiła niesamowite wrażenie.
Niezwykła lekcja historii
Tuż obok przy interaktywnej tablicy, a właściwie ogromnym monitorze spotykamy Krzysztofa Będkowskiego, przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gminy Raszyn, który z zachwytem odkrywał możliwości tej wystawy.
-Ta wystawa daje potężną wiedzę o czasie odzyskania niepodległości, o czasie międzywojnia. Obok ojców niepodległości, postaci nieco mniej znane. To swoisty rodzaj lekcji historii przygotowanej w bardzo nowoczesny sposób. W tym multimedialnym przekazie tkwi ogromna wiedza historyczna- z przejęciem opowiada Krzysztof Będkowski.
Trzeba podkreślić profesjonalne przygotowanie opiekunów stref, a także ich zaangażowanie i podejście do zwiedzających. Atmosfera była niezwykle przyjazna, a charakter wystawy był w stanie przemówić do wszystkich pokoleń.
W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiono historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej. Dzięki nowoczesnym technologiom można było odkryć wiele aspektów funkcjonowania młodego kraju. To była świetna, przyjazna i nowoczesna lekcja historii Polski dla wszystkich.
Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” pojawi się aż w 40 miejscowościach w Polsce.
Czytaj także: Rozpoczęły się obchody Święta Raszyna
Napisz komentarz
Komentarze