W zestawieniu użyto siedmiu wskaźników. Są to: udział dochodów własnych w dochodach ogółem, relacja nadwyżki operacyjnej do dochodów ogółem, udział wydatków inwestycyjnych w wydatkach ogółem, obciążenie wydatków bieżących wydatkami na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń, udział środków europejskich w wydatkach ogółem, relacja zobowiązań do dochodów ogółem oraz udział podatku dochodowego od osób fizycznych w dochodach bieżących. – Ocena kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego w 2021 roku, umożliwiająca przygotowanie rankingu, została przeprowadzona w oparciu o kryteria merytoryczne bazujące na zestawie wskaźników. Do badania zostały wybrane te, które są najczęściej wymieniane w literaturze przedmiotu i mają zasadnicze znaczenie – prezentują organizatorzy.
W grupie 1533 gmin wiejskich na 2. miejscu znalazła się gmina Michałowice. Lepszy okazał się Baranów, a podium uzupełnił Ksawerów. – W porównaniu do 2020 roku awansowaliśmy o 7 pozycji. Satysfakcja jest tym większa, że ranking opiera się na twardych danych ekonomicznych i wyraźnie pokazuje wartość zarówno Państwa codziennej zawodowej pracy, jak i też wartość działania całego samorządu, a w szczególności urzędników – podaje wójt gminy Michałowice Małgorzata Pachecka.
Powiat na 2. pozycji
Wśród 642 gmin miejsko-wiejskich w pierwszej dziesiątce znalazł się Brwinów, który sklasyfikowano na 6. lokacie. Pierwsza trójka to Konstancin-Jeziorna, Kamieńsk i Łomianki. W grupie 235 gmin miejskich na 5. miejscu Podkowa Leśna. Najlepsza okazała się Polanica Zdrój przed Jordanowem i Czeladzią. Wśród miast na prawach powiatu podium prezentuje się następująco: Warszawa, Sopot, Poznań.
Powiat pruszkowski zajął 2. miejsce w grupie 314 powiatów ziemskich. Pierwszy wrocławski, zaś trzeci poznański. – Tak wysoka pozycja wskazuje, że powiat pruszkowski posiada wysoką samodzielność finansową. Podejmowane przez zarząd i radnych powiatu pruszkowskiego trafne decyzje finansowe skutkują powiększeniem majątku jednostki, co wpływa na zwiększenie możliwości działań inwestycyjnych. Realizowanie inwestycji powiatowych wiąże się z kolei z podniesieniem atrakcyjności dla potencjalnych inwestorów, a także ma wpływ na rozwój społeczny i kulturalny. Całokształt tych działań przekłada się bezpośrednio na zwiększenie dobrostanu mieszkańców powiatu pruszkowskiego. Drugie miejsce w rankingu jest dla zarządu powiatu pruszkowskiego ogromnym wyróżnieniem i potwierdzeniem jakości pracy i kompetentnych działań zarządu, radnych powiatu pruszkowskiego oraz urzędników samorządowych – podkreśla starostwo.
Napisz komentarz
Komentarze