Początek kadencji Barbary Salzburger, zbiegł się z wybuchem wojny w Ukrainie. Dom Kultury natychmiast wyszedł z inicjatywą prowadzenia lekcji języka polskiego dla uchodźców.
– Pięć razy w tygodniu zajęcia dla dzieci i dorosłych w pięciu grupach – jak lekcje w szkole. Ponad 100 osób korzysta z tej pomocy. To był duży wysiłek logistyczny, bo budynek nie jest z gumy – uśmiecha się dyrektor – a my mamy swoje cykliczne zajęcia, ale udało się. Nauczycielami są wolontariusze, musieliśmy ich znaleźć, co wcale nie było łatwe. Najważniejsze, że widać już pierwsze efekty zajęć językowych. Ukraińcy coraz więcej rozumieją, a to nas bardzo cieszy.
Oddolna współpraca jest priorytetowa
– Najważniejsza jest współpraca z lokalną społecznością. Stawiam na działania oddolne, dlatego, by działalność Domu Kultury wyprowadzić też poza jego progi – mówi Barbara Salzburger – Aby poznać potrzeby i trafić w oczekiwania mieszkańców, przygotowaliśmy ankietę. Można ją bez trudu znaleźć na facebooku, czy stronach gminy. Dzięki temu, po przeanalizowaniu jej wyników, będziemy mogli zainicjować oczekiwane przez mieszkańców działania.
To pozwoli przyciągnąć do Domu Kultury tych, którzy nie znajdowali tam niczego dla siebie. Idealna placówka kulturalna to miejsce otwarte, tętniące życiem, gdzie mieszkańcy czują się jak u siebie.
Tymczasem już wkrótce pojawi się nauka kaligrafii dla dzieci, młodzieży i dorosłych – serdecznie zachęcam do udziału w zajęciach. Dom Kultury ma służyć mieszkańcom, ma ich aktywizować, dawać przestrzeń do spotkań, współpracy, rozwijania swoich pasji – podkreśla dyrektor.
Tradycja
Mieszkańcy Żabiej Woli mogą liczyć na kontynuowanie, tradycyjnych już wydarzeń takich jak: Festyn Żabiowolski, Święto Chleba, Turniej o Puchar Wójta czy Bieg z Żabką.
– Nie zabraknie wydarzeń historycznych. Już w majowy, długi weekend, w Żelechowie odbędą się obchody Konstytucji 3 Maja. To będzie wydarzenie z niezwykłą oprawą i bardzo ciekawym programem. Odbędzie się w sali OSP Żelechów. Pojawią się nowe wydarzenia, które mam nadzieję, na stałe wpiszą się w kalendarz, wzbogacając ofertę kulturalną gminy.
Sołeckie Granie
– Chcę docierać do sołectw naszej gminy. Są tam wspaniałe miejsca, w których mogłyby się odbywać cykliczne spotkania z mieszkańcami. Taki swoisty piknik rodzinny, mini koncert, gry itp. Jest już nazwa Sołeckie Granie. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli swoje miejsca, gdzie będą mogli rozwijać działalność o charakterze kulturalnym – dodaje Barbara Salzburger.
Pomysł Sołeckiego Grania może okazać się strzałem w 10. Mieszkańcy będą mieć wydarzenia kulturalne u siebie. Nie zawsze jest możliwość skorzystania ze stacjonarnej oferty Domu Kultury. Pomysł Barbary Salzburger ma szansę zaktywizować mieszkańców na rzecz lokalnych działań.
Miejsce dla każdego
– Chcemy przyciągnąć lokalnych influencerów, pasjonatów i wszystkich tych, którzy chcieliby podzielić się tym co robią, dać wyraz swej pracy i zainteresowaniom. Chciałabym utworzyć grupę wolontariuszy, którzy w sytuacjach większych wydarzeń mogliby nam pomagać i włączać się do współpracy. W tym miejscu chciałabym podziękować ludziom, którzy bezinteresownie poświęcają swój czas i energię na rzecz innych. Każdy jest mile widziany. – na zakończenie mówi dyrektor Domu Kultury w Żabiej Woli.
Napisz komentarz
Komentarze