Okoliczne samorządy również uruchomiły procedury związane z BO. Narzędzie pozwala włączyć mieszkańców w proces kształtowania otoczenia i realizacji ich pomysłów. Społeczność gminy Michałowice zdążyła poznać mechanizm funkcjonowania tego budżetu. W ubiegłym roku odbyła się pierwsza edycja. Do realizacji wybrano osiem projektów. Jak będzie z aktywnością mieszkańców w II edycji? O tym przekonamy się niebawem.
4 maja rozpoczęła się procedura zgłaszania projektów. Każdy mieszkaniec może przesłać swój pomysł i współdecydować o kształcie oraz zmianach na obszarze gminy. Co istotne, jedna osoba może zgłosić bądź poprzeć dowolną liczbę projektów. Warto zaznaczyć, że przedsięwzięcie nie musi posiadać jednego autora, lecz być koncepcją większej liczby osób. W BO aktywność mogą wykazać również małoletni. Należy jednak pamiętać, że w imieniu takiej osoby, zgłoszenia dokonuje rodzic lub opiekun prawny. Każdy projekt musi zyskać poparcie 15 mieszkańców.
500 tysięcy
Do rozdysponowania w II edycji Budżetu Obywatelskiego w gminie Michałowice jest 500 tysięcy złotych, jednak wartość jednego projektu, może maksymalnie wynieść 175 tysięcy złotych. Przedsięwzięcie musi być ogólnodostępne, a jego wykonanie należy zrealizować w trakcie roku budżetowego.
Nie ma również obaw, co do kwestii formalnych. Urzędnicy zapewniają wsparcie i instrukcje przy przygotowaniu projektu. – Wszystkie informacje dotyczące BO, jak poprawnie przygotować projekt, cennik, dzięki któremu łatwiej jest wycenić wartość projektu, a także mapy z nieruchomościami, które są własnością gminy lub znajdują się w jej władaniu oraz przykłady ubiegłorocznych pomysłów mieszkańców dostępne są na stronie dedykowanej BO https://www.michalowice.pl/budzetobywatelski – przekazuje Urząd Gminy Michałowice.
Napisz komentarz
Komentarze