W samo południe, w pękającej w szwach sali gimnastycznej zjawili się przedstawiciele władz samorządowych. W pierwszym rzędzie zobaczyć można było starostę powiatu pruszkowskiego Krzysztofa Rymuzę i prezydenta Pruszkowa Pawła Makucha. Obecni byli również przedstawiciele rady rodziców i okolicznych organizacji, instytucji oraz zaprzyjaźnieni ze szkołą goście.
Produkcja etiudy trwała ponad trzy miesiące
– Nad projektem pracowaliśmy już od stycznia – mówi Mikołaj z klasy III ASP w Liceum im. T. Zanna i dodaje – W lutym mieliśmy już gotowy skrypt, a od marca zaczęliśmy zdjęcia. Efekt zobaczymy dziś – dodaje współtwórca i aktor „Podwójnego losu”.
Wktoria Malicka, główna bohaterka niczym gwiazda filmowa udzielała wywiadów, znalazła dla nas chwilę, tuż przed premierą – Jest stresik i lekka trema, najbardziej boję się pomyłki. Bardzo się cieszę, że tak dużo osób przyszło oglądać naszą etiudę i jestem za to bardzo wdzięczna – mówi młoda i obiecująca aktorka. Na szczęście żadnych pomyłek nie było.
Ceremonia
Uroczystość otworzyła opiekunka projektu Oliwia Płocharska, nauczycielka Wiedzy o Społeczeństwie. Po słowach powitania, zgromadzeni poznali ideę i cel tego niezwykłego projektu edukacyjnego. Opiekunka projektu zaprosiła uczniów, którzy odsłonili kulisy powstania etiudy.
Niezwykłe jest to, że na każdym etapie tej produkcji filmowej, zaangażowani byli sami uczniowie. Od pisania scenariusza, poprzez scenografię, kostiumy, grę aktorską, aż po profesjonalny montaż.
Owacje na stojąco
Zgromadzeni na sali gimnastycznej, która chwilowo zmieniła się w salę filmową, z uwagą i przejęciem śledzili to co działo się na srebrnym ekranie. O efekcie świadczyć może to, że owacjom nie było końca.
– Film podobał się bardzo. Jestem szczęśliwa i dumna, że młodzież bierze udział w takich projektach – mówi z przejęciem Magdalena Sawicka, przewodnicząca rady rodziców
Atmosfera udzieliła się szacownym gościom, którzy w słowach uznania odnieśli się do twórców filmu.
Starosta pruszkowski był pod ogromnym wrażeniem efektu końcowego. W spontanicznym wystąpieniu podziękował wszystkim zaangażowanym w powstanie etiudy filmowej, podkreślając walor historyczny i edukacyjny filmu. Do słów podziękowania dołączył również prezydent Pruszkowa, nie kryjąc dumy z pracy uczniów i opiekunów tego ważnego projektu edukacyjnego, który był w stanie zaktywizować tak wiele osób, odnosząc się przy tym do lokalnej historii.
Wzruszenia nie kryła Oliwia Płocharska, która wraz z Bartłomiejem Godziszem była opiekunką projektu. Nauczyciele usłyszeli mnóstwo słów podziękowań. Uczniowie docenili Ich zaangażowanie, pracę i wiarę w młodych artystów. Doświadczenie, które zdobyli z pewnością pomoże w przyszłości rozwijać ich pasję.
Honorowy patronat wydarzenia objął prezydent Andrzej Duda.
Projekt edukacyjny "Łączka i inne miejsca poszukiwań"., który odnosi się do tragicznych losów naszej historii, obudził ducha i ciekawość wiedzy historycznej wśród uczniów pruszkowskiego liceum.
Czytaj także: Szpital na Wrzesinie przygotuje specjalną wyprawkę dla mam
Napisz komentarz
Komentarze