Piastowskie liceum niedawno przeszło gruntowną rozbudowę, aby uczniowie mieli komfortowe warunki do nauki. Trzykondygnacyjny gmach zapewnia młodzieży szerokie możliwości. Do tego dochodzi hala sportowa i boisko. Problemy z przeszłości odeszły w zapomnienie.
Teraz piastowskie liceum chce wykonać kolejny ważny krok. Planowane jest utworzenie oddziału międzynarodowego. – Głównym celem, jaki przyświeca twórcom programu matury międzynarodowej, jest stworzenie uniwersalnego systemu edukacji, który oferowałby zbliżone warunki kształcenia, na takim samym poziomie w każdym zakątku świata, niezależnie od wymagań́ lokalnego systemu edukacyjnego. Dzięki temu absolwenci, którzy uzyskają dyplom matury międzynarodowej IB, mają te same szanse w ubieganiu się o miejsca na renomowanych zagranicznych uniwersytetach, jak i na globalnym rynku pracy. Obiektywny, zewnętrzny i anonimowy system przeprowadzania egzaminów maturalnych IB, według tych samych kryteriów na całym świecie zapewnia wszystkim posiadaczom dyplomów IB DP porównywalne wyniki i oferuje takie same szanse podczas aplikacji na zagraniczne uczelnie, bez względu na miejsce uzyskania dyplomu IB DP – opisano sprawę w założeniach kształcenia.
Większe możliwości dla młodzieży, ale ogromny wysiłek dla kadry. Aby zrealizować cel, konieczne jest opracowanie wielu dokumentów. Nauczyciele liceum przygotowali programy nauczania, które zostały zaakceptowane przez instytucję edukacyjną International Baccalaureate. Co istotne, organizacja kształcenia w oddziale międzynarodowym, uwzględnia możliwość przejścia każdego ucznia, na każdym etapie edukacji, do kształcenia realizowanego zgodnie z programem polskiego systemu edukacyjnego.
Wystąpienie do ministr
Niezbędne dokumenty zostały przygotowane. Radni zajęli się tematem stosownej uchwały. Z kolei sam samorząd zobowiązał się do ponoszenia kosztów utrzymania oddziału.
Teraz miasto wystąpi do ministra edukacji z wnioskiem o zezwolenie na utworzenie oddziału międzynarodowego. Koszt prowadzenia takiej jednostki to około 250-300 tysięcy złotych. – Realizacja programu matury międzynarodowej gwarantuje promocję miasta i liceum w regionie, wzrost ilości kandydatów w procesie rekrutacji do szkoły oraz zwiększa atrakcyjność i efektywność nauczania w całej szkole, co w konsekwencji przełoży się na lepszy wynik egzaminu dojrzałości – odkreślono w uzasadnieniu do uchwały.
Napisz komentarz
Komentarze