Podczas majowej ceremonii otwarcia ronda im. Zespołu Mazowsze, burmistrz Brwinowa, Arkadiusz Kosiński wspomniał, że ma pewien pomysł, który jeszcze bardziej podkreśli związek miejscowości z legendarnym zespołem pieśni i tańca, a przy okazji zmieni wygląd otoczenia.
– Złożyłem wniosek do Budżetu Obywatelskiego Mazowsza na 2023 rok, proponując realizację projektu "Roztańczone rondo", polegającego na zagospodarowaniu zieleni w sąsiedztwie Ronda Zespołu Mazowsze. W projekcie uwzględniłem nasadzenia drzew, krzewów, bylin, traw oraz ustawienie na niewielkim placyku obok ronda, w sąsiedztwie szkoły, naturalnej wielkości rzeźby plenerowej z brązu, przedstawiającej parę tancerzy w strojach ludowych. – mówi autor projektu.
Drogowskaz do Mazowsza
– Historia zaczęła się trzy lata temu. Powstała wówczas droga dojazdowa do Europejskiego Centrum Matecznik Mazowsze – informuje Burmistrz Brwinowa –Następnie przez długi czas procedowaliśmy budowę ronda. Równolegle trwały rozmowy z marszałkiem województwa mazowieckiego Adamem Struzikiem, by przekonać władze samorządowe do idei nadania nazwy temu miejscu. Udało się i od maja jeździmy już po rondzie im. Zespołu Mazowsze.
Tancerze na rondzie
Obecnie rondo, poza tablicą honorową nie wyróżnia się niczym szczególnym. Projekt burmistrza może to zmienić. Rzeźba autorstwa Karola Badyny, światowej sławy artysty, przedstawiająca tańczącą parę, będzie atrakcją dla miłośników sztuki i turystów. Wokół niej znajdzie się kameralna przestrzeń, która pozwoli podejść do Tańczących Mazowszaków. Warto dodać, że rzeźba „Ławeczka Ignacego Kozielewskiego” przy innym brwinowskim rondzie, która jest również dziełem artysty, stała się popularnym miejscem, gdzie często widuje się osoby robiące selfie czy nawet sesje fotograficzne.
– Nasza ławeczka przy rondzie Kozielewskiego cieszy się ogromną popularnością, ludzie chętnie robią sobie przy niej zdjęcia, zatrzymują się samochody, a ostatnio nawet autobus z turystami. Nie mam wątpliwości, że tak samo będzie na rondzie Mazowsza – przekonuje burmistrz.
Potrzebne głosy mieszkańców
Miejsce ma szansę zyskać niezwykły charakter i stać się swoistym drogowskazem do siedziby Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze.
Żeby tak się stało, projekt musi zyskać aprobatę mieszkańców, którzy wezmą udział w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim.
Napisz komentarz
Komentarze