Wprowadzenie systemu kaucyjnego zmniejszy zanieczyszczenie środowiska przez odpady szklane i plastik. Aby system ten funkcjonował prawidłowo, musi być powszechny, a także zapewniać łatwy zwrot opakowania i odzyskanie kaucji. - Chcemy, żeby był on czytelny dla użytkowników, dlatego zaproponowaliśmy objęcie systemem także innych opakowań szklanych - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej, która odbyła się 2 czerwca 2022 r
Założenia systemu i wysokość kaucji
Zgodnie projektem ustawy o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawy o odpadach, system kaucyjny obejmie butelki szklane do 1,5 litra, puszki aluminiowe do 1 litra oraz butelki z tworzywa sztucznego do 3 litrów. Ciekawe, bowiem włączenie do systemu kaucyjnego szklanych wszystkich butelek jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 litra ma pomóc rozwiązać problem zanieczyszczania środowiska tzw. małpkami. Nowe propozycje przewidują, że do systemu włączone będą również puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra. Ma to wpłynąć m.in. na wzrost wolumenu ich zbierania, które według branży zwiększą się o 10%, czyli ok. 400 mln szt. Ustawa określi maksymalną stawkę kaucji, natomiast stawki dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym będą określone w rozporządzeniu – powiedział wiceminister Ozdoba. Zaproponowane przepisy zobowiązują każdy sklep o powierzchni handlowej powyżej 100 m2 do odbierania pustych opakowań i odpadów opakowaniowych powstałych z opakowań objętych systemem kaucyjnym oraz do zwrotu kaucji. Mniejsze jednostki handlowe będą mogły odbierać te opakowania i odpady opakowaniowe oraz zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności. Wszystkie jednostki handlowe będą natomiast zobowiązane do pobierania kaucji. Projekt ustawy nie narzuca przedsiębiorcom tworzącym system wyboru sposobu zbierania opakowań i odpadów opakowaniowych. Będą mogli więc oprzeć się wyłącznie na zbieraniu opakowań i odpadów przez sklepy, ale także instalować automaty do odbierania butelek w sklepach i poza nimi – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska.
Terminy. Podział na małe i większe sklepy
Ustawa ma zacząć obowiązywać w 2023 roku i będzie miała długie vacatio legis. Okres przejściowy na stworzenie systemu ma trwać minimum dwa lata - poinformował przedstawiciel MKiŚ. Wiceminister dodał, że system kaucyjny ma być powszechny, obowiązywać w całym kraju i być wygodny dla konsumenta. Wskazał, że ma być bezparagonowy, co oznaczać będzie, że zwracając puszkę czy butelkę nie trzeba będzie okazać dowodu zakupu. Uczestniczący w konferencji Filip Piotrowski z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste Piotrowski dodał, że nowy system kaucyjny spełni trzy podstawowe założenia. Po pierwsze pozwoli walczyć z zaśmiecaniem w przestrzeni publicznej. Po drugie dzięki takim rozwiązaniu wprowadzony zostanie obieg zamknięty w opakowaniach po napojach, co przyczyni się do dostarczenia większej ilości recyklatu. Jako trzeci element wymienił powszechność systemu i objęcie wszystkich opakowań kaucją po napojach. To, jego zdaniem, spowoduje, że będzie on przyjazny dla konsumenta i łatwiejszy dla branży. Uwaga: nie wszyscy są za. Zdaniem ekspertów Lewiatan, wprowadzenie systemu zdewastuje logistycznie sklepy. Zmienią się w składowiska śmieci - twierdzą analitycy.
Napisz komentarz
Komentarze