Na ten dzień mieszkańcy czekali bardzo długo. Przez lata obserwowali budynek, z którym się nic nie działo. Bogata historia obiektu, należącego swego czasu do rodziny Wierusz-Kowalskich, oraz otulina parkowa sprawiała, że pojawiały się marzenia, aby obiekt służył lokalnej społeczności. 4 czerwca w pełni się one zmaterializowały.
Oficjalną część rozpoczął burmistrz Arkadiusz Kosiński. Włodarz nie ukrywał, że jest szczęśliwy. Nie brakowało ciepłych słów i podziękowań oraz radości. Za ofertę pałacu będzie odpowiadał Gminny Ośrodek Kultury „Okej”. Odrestaurowany obiekt stał się jego nową siedzibą.
Wejście do pałacu uniemożliwiała duża wstęga. Przecięli ją burmistrz Kosiński, jego zastępcy - Sławomir Walendowski i Jerzy Wysocki, starosta pruszkowski Krzysztof Rymuza oraz honorowi obywatele gminy Brwinów. Po tym wydarzeniu do obiektu oficjalnie mógł się wprowadzić ośrodek kultury. Nie tylko pracownicy, ale i uczestnicy zajęć, sympatycy.
Wnętrza pałacu ciekawiły mieszkańców, którzy chętnie zwiedzali kolejne pomieszczenia i z uznaniem patrzyli na odrestaurowany budynek. Na pierwszym piętrze można było przysiąść i odpocząć na wygodnych kanapach. W obiekcie są niezbędne pracownie - malarska, ceramiczna, stolarska.
Pierwszy koncert
4 czerwca zgromadzeni mogli rozkoszować się koncertem Łukasza Nagórki. Co ciekawe, jest on mieszkańcem Brwinowa. Nagórka jest laureatem nagrody „Chopin Preis” za wybitną interpretację utworu F. Chopina podczas „XXI Internationale Sommerakademie Prag, Wien, Budapest” i dokonanie nagrania dla radia ORF w Wiedniu. Mieszkańcy i goście, wśród których znalazł się marszałek województwa Adam Struzik mogli rozkoszować się wyjątkową muzyką.
Niedziela z atrakcjami
Sobota była pełna emocji i radości. Oficjalne otwarcie, podziękowania, zwiedzanie pałacu. Przyszedł czas, aby się z nim oswoić i świętować. W niedzielę od 10.00 na mieszkańców czekało mnóstwo atrakcji. Można było zobaczyć film VR „Nie kochać w taką noc”. Na najmłodszych czekała liczne zabawy i teatr muzyczny.
Piękny obiekt cieszy
Z pewnością odrestaurowany pałac cieszy oczy. Realizacja inwestycji to ogromna satysfakcja dla samorządu. Droga do rewitalizacji pałacu nie była łatwa. W 2015 roku gmina nabyła nieruchomość. W końcu dopięto wszelkich spraw i można było myśleć o renowacji budynku. Przetarg, oferty, wybór firmy i realizacja, ale sprawa nie układała się tak jakby tego oczekiwano. Dwukrotnie odstępowano od umowy z wykonawcami. Pierwszy przerwał pracę na trzy miesiące, chciał większej stawki. Druga nie realizowała robót z należytą starannością i pojawiły się obawy o dotrzymanie terminu. Do trzech razy sztuka - tak można powiedzieć. Udało się. Efekty są widoczne.
Projekt pn. „Pałac w Brwinowie – rewaloryzacja zabytkowego obiektu z przeznaczeniem na działalność kulturalną i edukacyjną” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.
Napisz komentarz
Komentarze