Dlaczego ten dąb nazwano opiekunem? Drzewo rosło i nawet było sporych rozmiarów, kiedy pod koniec XIX wieku zbudowano w tym miejscu pierwszy drewniany dom, wille Banczewiankę. Dziś zgłoszony do konkursu dąb szypułkowy liczy ponad 170 lat i nadal rośnie obok pięknej drewnianej willi, w której odbywają się wykłady i prelekcje dla mieszkańców.
Dąb-Opiekun nie jest jedynym tak pięknym drzewem w Mieście-Ogrodzie. Znajdziemy tu wiele dębów, także oznaczonych tabliczkami Zabytki Przyrody.
Strażnicy Milanówka
„Miejscem mocy” nazywa Agnieszka Herman znajdującą się niedaleko, bo przy ulicy Starodęby, otwartą dla przechodniów posesje, gdzie rośnie kilkanaście tych pięknych drzew.
– Dęby to strażnicy Milanówka – mówi Agnieszka Herman i dodaje, iż to miejsce powinno stać się przestrzenią publiczną, bo w jej odczuciu jest sercem miasta. – O każdej porze roku jest tu pięknie, ale też magicznie – stwierdza. W jednym ze swoich wierszy opisuje milanowskie drzewa tak: „Dęby jak szamani, wznoszą do nieba splątane gałęzie”.
– Nasze dęby – dodaje Herman – to potomkowie tych, które przed wiekami tworzyły tu niezwykłą Puszcze Jaktorowską. Ważne więc by je chronić, ale także czuć dumę z tego, że rosną w naszym mieście. Dlatego warto zagłosować na naszego Dęba-Opiekuna – dodaje
12 edycja Konkursu Drzewo Roku
Konkurs „Drzewo Roku 2022” organizowany jest przez Klub Gaja. Spośród zgłoszonych 40 kandydatów, do finału wybrano 16 najciekawszych drzew. Aby zagłosować, trzeba wejść na stronę www.drzeworoku.pl. Zgłoszony przez fundację Musszelka, milanowski dąb znajdziemy pod nr 6.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 1 lipca. Polskie Drzewo Roku 2022, będzie reprezentowało nasz kraj w konkursie europejskim Tree of the 2023. – Sensem tego konkursu jest tworzenie bliskiej relacji między człowiekiem a przyrodą. Zapraszam do głosowania! – mówi Joanna Miś-Skrzypczak z fundacji Musszelka.
Napisz komentarz
Komentarze