Konsorcjum gmin Lesznowola i Nadarzyn to jeden z trzech zwycięzców konkursu ogłoszonego przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej (PAŻP) na udział we wdrażaniu usługi „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę”, współfinansowanej ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Pilotażowy program dla samorządów pod roboczą nazwą „Polska dronowa”, ma na celu pokazanie, w jaki sposób bezzałogowe statki powietrzne mogą wspierać działania samorządów w różnych obszarach. Drony, które kojarzą nam się głównie z działaniami wojskowymi, robieniem zdjęć i kręceniem filmów, mogą być wykorzystywane także do wielu innych celów. Takie zaawansowane usługi PAŻP będzie testowała w 8 samorządach w Polsce, które aplikowały w konkursie jako konsorcja co najmniej dwóch gmin.
Szerokie zastosowania
– Dziś dla Lesznowoli i Nadarzyna oficjalnie rozpoczęła się dronowa rewolucja! – pochwaliła się w piątek 8 lipca gmina Lesznowola. Tego dnia zostało bowiem podpisane porozumienie między obiema gminami i tym samym rozpoczął się proces wdrażania programu.
– Nasze gminy znalazły się wśród 8 pilotażowych samorządów, w których PAŻP będzie wprowadzała zaawansowane usługi świadczone przez system obsługi dronów.
Dzięki temu możliwe będzie m.in.: badanie stanu powietrza, monitorowanie dróg, pożarów w lasach, stanu drożności rowów melioracyjnych, poszukiwanie zaginionych ludzi i "zaczipowanych" zwierząt, a w przyszłości np. dostarczenie poprzez drony do indywidualnych odbiorców leków, drobnych zakupów czy korespondencji itp. – wylicza Dariusz Zwoliński.
– Na tym nie koniec – bezzałogowe statki powietrzne zostaną wykorzystane do monitoringu obciążenia ruchu drogowego i wsparcia służb ratowniczych w sytuacjach kryzysowych (pożar, wypadek komunikacyjny, poszukiwanie zaginionych osób). Dzięki możliwości przetransportowania np. defibrylatorów czy środków pierwszej pomocy, będą istotnym wsparciem akcji ratowniczych – dodaje Urząd Gminy Lesznowola.
– Ograniczeniem dla tego programu tak naprawdę jest tylko nasza własna inwencja i pomysłowość – pisze Dariusz Zwoliński na swoim profilu na facebooku.
Zanim jednak drony „wkroczą do akcji” minie jeszcze trochę czasu. Proces wdrożeniowy ma zająć około roku. – Z dobrodziejstw projektu zaczniemy korzystać od III kwartału 2023 roku – informuje przedstawiciel Lesznowola.
Napisz komentarz
Komentarze