Nazwa tego projektu to „Ścieżka przyrodnicza dla mieszkańców Pruszkowa kluczem do zrównoważonego rozwoju naszego miasta” Jego celem jest zagospodarowanie przestrzeni publicznej wokół plenerowej siłowni w rejonie ul. Mickiewicza i ul. Głowackiego. Właśnie tam powstanie ścieżka przyrodnicza, na której stanie dziesięć głazów narzutowych.
Skandynawskie narzutniaki w Pruszkowie
Głazy te, to skandynawskie narzutniaki, głębinowe skały magmowe i metamorficzne, pochodzące z tarczy bałtyckiej oraz skały osadowe, znajdujące się na jej powierzchni. W czasach zlodowacenia, w wyniku erozji na macierzystych skandynawskich obszarach zostały przetransportowane, wytopione i osadzone na południowo-zachodnim Mazowszu.
Tę wiedzę będzie można wzbogacić właśnie dzięki spacerom wzdłuż powstającej geościeżki, która ma na celu uświadomić i uzmysłowić, że historia powstawania naszego regionu zapisana jest w kamieniu. Ma także obudzić ciekawość mieszkańców Pruszkowa i zainicjować zjawisko zwane geoturystyką.
W ramach projektu przewidziano odpowiednie przygotowanie terenu na potrzeby ścieżki, transport i zakup głazów oraz wykonanie i montaż przy nich tabliczek informacyjnych. Mają powstać także dwie główne tablice wzdłuż planowanej ścieżki. Wydrukowana zostanie ulotka z mapą Pruszkowa, zdjęciami i oznaczeniem wszystkich pruszkowskich głazów.
Turystyczna atrakcja
Spacer tą ścieżką ma szansę stać się swoistą lekcją geologii i historii powstania kontynentu. Niewątpliwie będzie to atrakcja dla miłośników turystyki poznawczej i pasjonatów nauki o Ziemi. Będzie to również miejsce przyjazne dzieciom, bowiem dla nich będą przygotowywane sezonowe warsztaty, gry i zabawy nawiązujące do dziejów naszej planety.
Jest duża szansa, że na spacer wzdłuż geościeżki udamy się już w sierpniu, gdyż finał prac planowany jest na koniec lipca 2022 r.
Napisz komentarz
Komentarze