Remont ma dotyczyć stropów, fundamentów, elewacji i odtworzyć dawne piękno obiektu. Miasto w ciągu miesiąca musi sprawdzić złożone oferty i wybrać wykonawcę oraz podpisać z nim umowę.
– Z sześciu ofert, które wpłynęły, trzy opiewają na ok. 11 mln zł, a więc w niewielkim stopniu przekraczają dotację, jaką na ten cel miasto zdobyło – powiedział wice burmistrz Marcin Bąk. – Pozostałe oferty są nawet dwukrotnie wyższe. Dla nas ważne będzie także to, jak długi okres rękojmi oferują wykonawcy, gdyż daje nam to gwarancję, że wykonawca będzie zobowiązany usuwać ewentualne usterki, bez generowania dodatkowych kosztów dla miasta – dodał wiceburmistrz.
Wzrost cen materiałów i nadzór konserwatora
Po przejrzeniu złożonych ofert wiceburmistrz jest jednak dobrej myśli, że remont uda się przeprowadzić, choć wzrost cen materiałów, jak i usług, w wypadku remontu, który odbywa się pod nadzorem konserwatora zabytków, stawiał tę inwestycję pod dużym znakiem zapytania. Koszty wzrastają choćby dlatego, że konserwator nie zgodził się m.in. na wymianę spróchniałych drewnianych stropów na lekkie wylewane stropy betonowe. A więc podczas remontu willi wzmocnienie konstrukcji istniejących belek odbędzie się większym kosztem w innej technologii.
– Wzmocnienie stropów jest konieczne, gdyż Waleria zbudowana została jako budynek mieszkalny, a po remoncie ma zostać budynkiem użyteczności publicznej, siedzibą Interdyscyplinarnego Centrum Kultury. A więc parametry konstrukcyjne muszą spełniać normy bezpieczeństwa budynków użyteczności publicznej – wyjaśnił wiceburmistrz.
Tymczasem nie tylko stropy, ale także fundamenty są dla tego celu zbyt słabe. Podczas remontu trzeba je będzie wzmocnić w technologii właściwej dla okresu budowy Walerii, a więc glinianymi bloczkami. Remont ma być zakończony do końca przyszłego roku ze względu na dotację, ale również na następującą dewastację willi. Ponieważ wiele prac będzie prowadzonych wewnątrz budynku, a dach Walerii został już wymieniony, remont będzie mógł rozpocząć się już jesienią i będzie trwał także w zimie. Nowością, która pojawi się w tym zabytkowym, bo pochodzącym z początku XX wieku budynku będzie centralne ogrzewanie i winda. Dodatkowo rewitalizacja obejmie także park otaczający willę.
Napisz komentarz
Komentarze