Wolontariusze nie będą zajmować się odkurzaniem książek, ale działać kreatywnie w różnych sekcjach, jak m.in. nowoczesne media, manga czy gry planszowe. Wolontariusze przygotowują również listę top tytułów dla młodych czytelników, które wzbogacą później księgozbiór biblioteki.
– Prowadzę wolontariat od 6 lat i wiem, że cieszy się on dużym powodzeniem – mówi Magdalena Żerek z Biblioteki Publicznej Gminy Grodzisk Mazowiecki. – Dzieciaki lubią pracować z książkami. Zresztą, to one same na comiesięcznych spotkaniach mówią, co chciałyby robić. Znamienne było to, że w tamtym roku nie zaproponowały zorganizowania żadnych spotkań autorskich. Chciały za to skupić się na pomocy psychologicznej dla dzieci i rodziców, która miała być skierowana na problemy związane z pandemią. Udało się nam wtedy, dzięki pomocy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, zorganizować spotkania z psychoterapeutami i dla dzieci i dla ich rodziców – dodaje.
Co roku inny temat przewodni
W każdym roku szkolnym młodzież wybiera temat przewodni swoich działań. Była nim już m.in. katastrofa klimatyczna i ekologia. Młodzi wolontariusze zrobili wówczas listę działaczy i autorów książek, z którymi chcieliby się spotkać. Znalazła się na niej m.in. Areta Szpura, propagatorka ruchu less waste, czyli odpowiedzialnego dbania o środowisko, a także współtwórczyni akcji społecznej „Tu pijesz bez słomki” i autorka książki „Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety”. Także Marta Sapała, reportażystka i autorka „Mniej. Inny obraz zakupowy Polaków”, zajmująca się sprawą tego, co wyrzucamy do śmieci, wzbudziła zainteresowanie młodych wolontariuszy. Po spotkaniach z tymi bohaterkami dzięki pomocy biblioteki i innych instytucji m.in. powstał film o miejskich śmieciach. Bo wolontariat to nie tylko służba książkom i ich czytelnikom, ale także możliwość realizacji pasji i zainteresowań w oparciu o instytucje miejskie.
Wolontariuszem może zostać, każdy, kto ukończył 13 lat! Z racji tego, że Biblioteka Publiczna Gminy Grodzisk Mazowiecki jest jedną z najbardziej nowoczesnych placówek w Polsce, wolontariat w niej, przygotowuje do rozwoju zawodowego. - Praca w bibliotece uczy korzystania z najnowszych technologii, pozwala na podejmowanie wyzwań, które nie są możliwe do zrealizowania w innych placówkach. Przede wszystkim jednak uczy odpowiedzialności, kreatywności i współdziałania z dorosłymi oraz rówieśnikami – mówi Magdalena Żerek. Pierwsze spotkanie dla przyszłych wolontariuszy odbędzie się w środę w Mediatece, przy ul. 3 Maja 57 o godzi. 18.00.
Napisz komentarz
Komentarze