Polska po raz pierwszy brała udział w programie. Reprezentowały nas trzy 10-osobowe delegacje, a w jednej z nich nauczycielka języka polskiego z Piastowa. Pani Iwona spędziła dwa dni w Waszyngtonie, a następnie pojechała do Albany w stanie Nowy Jork.
- Uważam, że to doświadczenie było niezwykle cenne. Cieszę się, że miałam okazję zapoznać się z pomysłami i umiejętnościami delegatów innych krajów - opowiada pani Iwona.
Tematami tegorocznego programu były: integracja uchodźców i przesiedleńców, zdrowie psychiczne i doradztwo oraz nauka polskiego jako drugiego języka. - Z powodu obecnej sytuacji na świecie te tematy są niezwykle ważne. Udało mi się poznać system wsparcia stworzony dla imigrantów w USA od szkół podstawowych (elementary school) przez szkoły średnie (high school) po poziom uniwersytecki (university). W tym kraju od lat tworzony jest jednolity bogaty program pomocy dla przesiedleńców, dlatego możemy uczyć się na jego doświadczeniu - komentuje pani Iwona.
Nauczycielka wizytę w Stanach ocenia bardzo pozytywnie również jako okazję poznania innej kultury. - Amerykanie to bardzo pozytywni, optymistyczni i rodzinni ludzie. Cieszę się, że miałam okazję trochę poznać ich zwyczaje.
Pani Iwona od lat uczy polskiego jako drugiego języka. Między innymi dlatego to ona wyruszyła na nauki za ocean. Zdobytą wiedzę już wprowadza w życie. Wraz z nauczycielami ze szkoły podstawowej nr 1 w Piastowie stworzyła zespół ds. cudzoziemskich w ramach zespołu rady pedagogicznej. - Naszym zadaniem będzie wsparcie i pomoc w edukacji dzieci zza granicy - podsumowuje Iwona Skiba.
Reklama
Po pedagogiczną wiedzę za ocean
Nauczycielka ze szkoły nr 1 w Piastowie, Iwona Skiba, odbyła 10-dniowe szkolenie w ramach programu Open World zorganizowane przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Akcja odbyła się w USA i pozwoliła pedagogom z różnych krajów wymienić się swoimi doświadczeniami.
- 06.09.2022 07:15
Źródło: Internet
Reklama
Napisz komentarz
Komentarze