Program: wygrywanie

Autor: Fot. Maciej Bochnowski

Czternaste zwycięstwo w rozgrywkach I ligi koszykówki kobiet zanotował zespół Panattoni Europe Lider Pruszków. Drużyna Jacka Rybczyńskiego na własnym parkiecie pokonała UKS Basket SMS Aleksandrów Łódzki 90:52.

Liderki kroczą od zwycięstwa do zwycięstwa. Ostatnią porażkę pruszkowska drużyna zanotowała 8 grudnia, gdy na własnym parkiecie przegrała z AZS Uniwersytet Gdański 59:69. Potem Lider wygrywał kolejne spotkania: z Mon-Polem Płock (68:62), KKS Olsztyn (89:66), SKK Polonią Warszawa (76:67), SMS PZKosz II Łomianki (88:73), Arką II Gdynia (72:69). Pokonując ekipę z Aleksandrowa Łódzkiego, Lider zanotował siódme zwycięstwo na własnym parkiecie.

Starcie 17. kolejki od początku przebiegało po myśli gospodyń. Przyjezdne popełniały liczne błędy – mnożyły się niecelne rzuty, złe podania i faule. Liderki przechwyciły kilka piłek i zamieniły je na punkty. Po jednej z takich akcji trafiła Klaudia Sosnowska, dając wynik 13:3. W pierwszej kwarcie UKS Basket trafił zaledwie trzy rzuty z gry. Gospodynie imponowały skutecznością i pewnie poczynały sobie pod koszem rywalek, kończąc kwartę wynikiem 28:13.

W drugiej odsłonie przyjezdne otrzymały kolejny potężny cios. Po trafieniach Katarzyny Krajewskiej i Karoliny Zaborskiej Liderki zwiększyły przewagę do 21 punktów – 34:13. Zawodniczki UKS Basket próbowały rzutów za trzy, jednak bez efektu. Jak to się robi, pokazała im Agnieszka Myślak – 40:18. Po tym trafieniu gra jakby stanęła na dwie minuty. Festiwal niecelnych rzutów, a w końcówce Lider zwiększył przewagę i na półmetku prowadził 51:22.

Kolejna kwarta wyrównana – gra toczyła się punkt za punkt, co sprzyjało gospodyniom. Pruszkowska drużyna zmierzała pewnie po zwycięstwo. Ostatnie punkty Lider zdobył na półtorej minuty przed końcem, za sprawą Agnieszki Myślak. Wtedy pruszkowska ekipa miała 43 punkty przewagi. Przyjezdnym udało się jeszcze nieco zmniejszyć straty i mecz zakończył się wynikiem 90:52.

Kluczem do zwycięstwa Lidera była aktywna gra. Podopieczne Jacka Rybczyńskiego oddały aż 73 rzuty, z czego trafiły 30 (41,1% skuteczności). Rywalki – zaledwie 16 z 48 (skuteczność 33,3%). Kolejnym problemem zespołu z Aleksandrowa były błędy – aż 28 strat. Wykorzystały to Liderki, które przechwyciły piłkę aż 15 razy. Warto wspomnieć, że UKS Basket znakomicie prezentował się na linii rzutów wolnych – 17 trafionych na 20 prób.

W ekipie z Pruszkowa na pierwszy plan wysunęła się zdobywczyni 17 punktów Kinga Krajewska. Dobry mecz rozegrała Aleksandra Krajewska – 12 oczek. Najskuteczniejszą zawodniczką meczu była jednak koszykarka UKS Basket Martyna Leszczyńska – 21 punktów.

Kolejne spotkanie Panattoni Europe Lider Pruszków rozegra 9 lutego. O 19.30 na własnym parkiecie zmierzy się z SMS PZKosz Łomianki. Będzie to znakomita okazja do rewanżu za porażkę z 8. kolejki. Lider przegrał tamto spotkanie 54:65.