Reklama

Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

W sobotę 24.09.2022 odbyła się coroczna uroczystość Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących im Pomoc.
Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc
Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc

Obóz Dulag 121 w Pruszkowie w trakcie II  wojny światowej był nazistowskim obozem przejściowym dla przesiedlonych obywateli Warszawy. Około pół miliona więźniów została w nim uwięziona, aby następnie zostać wysłanym do przymusowych robot w głębi Rzeszy lub do obozów zagłady. Najgorzej byli traktowani uczestnicy Powstania Warszawskiego. Około tysiąca pojmanych osób nigdy nie opuściło ziem Pruszkowa.

Dzień Pamięci zorganizowany został przez Muzeum Dulag 121, Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Miasto Pruszków i Powiat Pruszkowski. Został również objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Uroczystość miała miejsce przy pomniku „Tędy Przeszła Warszawa” na terenie byłego obozu w Pruszkowie.

Wydarzenie rozpoczęła polowa msza święta przeprowadzona przez księdza proboszcza Bogdana Przegalińskiego.

- To miejsce przypomina o bólu. Tutaj odbierano ludziom to, co najważniejsze w życiu; wolność i prawo do godnej egzystencji. Podobnie dzieje teraz za naszą wschodnią granicą. Dlatego modlę się za pamięć więźniów obozu oraz w intencji zakończenia wojny w Ukrainie – powiedział duchowny.

Po mszy rozpoczęto oficjalną uroczystość. Zapoczątkował ją wspólnie odśpiewany hymn Polski. Następnie goście uszanowali pamięć ofiar obozu oraz osób niosących im pomoc swoimi przemówieniami oraz odczytaniem listów od władz kraju.

- To była jedna z wielkich nierozliczonych zbrodni – napisał w swoim liście premier Mateusz Morawiecki. – Konsekwencje tych zbrodni odczuwamy do dziś, dlatego jesteśmy zobowiązani do rozliczenia przeszłości – dodał premier.

W swoim liście Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej przypomniał historię obozu i przelaną w nim krew. Polityk oddał hołd osobom, które wspierały uwięzionych przez hitlerowców w Pruszkowie ludzi. To ich odwaga uratowała wielu z więźniów, a także umożliwiło zorganizowanie ucieczki niektórych z nich.

- Bohaterska postawa w godzinach próby oraz zwykła ludzka przyzwoitość i życzliwość, są cechami, które charakteryzują mieszkańców Pruszkowa i całego powiatu, zarówno w przeszłości, jak i teraz – opowiedział Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski.

Pod koniec uroczystości wręczono Zdzisławowi Zaborskiemu, żołnierzowi AK o pseudonimie „Błyskawica”, honorowej odznaki „Kolumbowie Rocznik 20”. Następnie miał miejsce przeprowadzony przez Wojsko Polskie Apel Pamięci. Na koniec uroczystości złożono kwiaty i wieńce pod pomnikiem.


Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!