Samorządy, tak jak i mieszkańcy, obawiają się drastycznego wzrostu cen prądu i gazu. Z niepokojem czekają na rachunki, zastanawiając się, jak będą wyglądały najbliższe miesiące i przyszły rok. Również samorządy analizują możliwe scenariusze wobec wszechobecnej drożyzny.
Wójt gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński spotyka się z mieszkańcami kolejnych sołectw. Podczas dyskusji regularnie pytany jest o plan na wypadek wyłączenia prądu i gazu. – To, co możemy zrobić jako urząd gminy, to tak zaplanować budżet naszego samorządu, aby ewentualne braki w dostawie energii w budynkach publicznych nie wynikały z braku zapłaty za prąd czy gaz – podkreśla wójt Dariusz Zwoliński.
Prognozowany wzrost kosztów jest ogromny. Samorząd szykuje się do oszczędności w budynkach użyteczności publicznej i infrastrukturze gminnej. – Za prąd będziemy płacić ponad 400% więcej od 1 lipca 2023 – podaje wójt. – Kierownicy jednostek podległych gminie mają przygotować plan oszczędzania energii eklektycznej i cieplnej w podległych sobie budynkach publicznych: szkołach, świetlicach, oczyszczalniach, stacjach uzdatniania wody, przedszkolach, budynku urzędu gminy, halach sportowych, na stadionie, w strażnicy OSP – wyjaśnia.
Mniej oświetlenia
Plan zakłada również możliwość wyłączania oświetlenia w godzinach nocnych - od 1:00 do 4:00. Krócej będą działać również iluminacje świąteczne. – Jednocześnie będziemy starali się zintensyfikować proces wymiany oświetlenia sodowego na bardziej oszczędne ledowe. Zadbaliśmy także o to, aby nowo budowane placówki: przedszkole w Wolicy i Centrum Usług Medycznych w Nadarzynie oraz termomodernizowany żłobek w Ruścu zostały wyposażone w odnawialne źródła energii. W miarę posiadanych środków lub pojawiających się dotacji zewnętrznych te działania będziemy się starali intensyfikować – dodaje Dariusz Zwoliński.
Napisz komentarz
Komentarze