Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to portal, na którym obywatele mogą naznaczyć na mapie Polski punkty, które uważają za niebezpieczne. Do dyspozycji są 24 kategorie, takie jak „niewłaściwa infrastruktura drogowa”, „nieprawidłowe parkowanie”, „osoba bezdomna wymagająca pomocy”, „przekraczanie dozwolonej prędkości” czy „wypalanie traw”, które można wykorzystać, przy zaznaczaniu niebezpieczeństw na mapie. Wszelkie zgłoszenia są nanoszone na portalu anonimowo.
Policja i organizacje z nią współpracujące weryfikują przedstawione przez obywateli zagrożenia, a następnie podejmują działania, aby je wyeliminować.
Od powstania portalu naniesiono na nim 2,5 miliona punktów, z których policja zweryfikowała ponad 50%.
- Dzięki KMZB znikają dzikie wysypiska śmieci, odławiane są bezpańskie psy, poprawia się stan bezpieczeństwa na obszarach wodnych, a osobom żebrzącym i pozostającym w kryzysie bezdomności udzielana jest niezbędna pomoc. Łącznie zostało wyeliminowanych 1.131.554 różnego rodzaju zagrożeń – informuje Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji.
- Należy pamiętać, że KMZB nie umożliwia przekazywać zgłoszeń alarmowych i nie zastępuje linii 112. Aplikacja bazuje na współpracy Policji ze społeczeństwem. Pamiętać jednak należy, że każde naniesione zagrożenie jest traktowane z taką samą należytą powagą i zaangażowaniem Policji czy innych służb i instytucji – dodaje Biuro Prewencji.
Policja poleca również KMZB obywatelom, którzy chcą się dowiedzieć, gdzie i jakie niebezpieczeństwa mogą napotkać w swoich miastach, aby ich uniknąć.
W Powiecie Pruszkowskim można znaleźć ponad 200 punktów zaznaczonych na portalu. Najwięcej w centrum miasta Pruszków i w Regułach. Przeważają zgłoszenia dotyczące niewłaściwego parkowania, spożycia alkoholu w miejscu publicznym, grupowania się małoletnich zagrożonych demoralizacją oraz niewłaściwej infrastruktury drogowej.
Napisz komentarz
Komentarze