Reklama

Oczyszczanie miasta z wraków

Oczyszczanie miasta z wraków

Autor: fot. www.strazmiejska.milanowek.pl

Zmorą wielu miast są stojące latami wraki samochodów, bez tablic rejestracyjnych, z powybijanymi szybami, systematycznie konsumowane przez korozję. Tymi wątpliwej jakości miejskimi dekoracjami w ostatnim czasie zajęli się milanowscy strażnicy miejscy.

Zgodnie z istniejącym prawem, funkcjonariusze straży miejskiej mogą usuwać z pasa drogowego pojazdy pozostawione bez tablic rejestracyjnych lub też takie, których stan techniczny wskazuje na to, że nie są one użytkowane. Pojazdy takie zostają przez strażników zlokalizowane i odholowane na wyznaczony parking strzeżony, z którego właściciel będzie mógł go ewentualnie odebrać, aczkolwiek przypadek taki zapewne się jeszcze nie zdarzył. Usunięcie wraku z przestrzeni miejskiej generuje koszty, które musi ponieść właściciel pojazdu. Obciążony on zostanie zarówno kosztem odholowania na parking, jak również kosztem opłaty parkingowej. Na pokrycie kosztów i odbiór wraka właściciel ma pół roku, po tym czasie pojazd przechodzi na własność gminy. Nie oznacza to jednak, że przejęcie pojazdu stanowi rekompensatę za poniesione przez gminę koszty – byłby to bowiem zbyt prosty sposób na pozbycie się "złomka". Jeżeli ustalenie właściciela nie stanowi problemu, z pewnością należność zostanie wyegzekwowana niezależnie od przejęcia pojazdu. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy ustalenie właściciela nie jest możliwe. W takiej sytuacji koszty usunięcia wraku poniosą wszyscy mieszkańcy.

Przypomnieć trzeba, że zgodnie z prawem właściciel pojazdu nie nadającego się do eksploatacji powinien go zezłomować w punkcie, gdzie wrak zostanie poddany procesowi recyklingu. Pamiętać trzeba o pobraniu zaświadczenia o oddaniu pojazdu na złom, gdyż stanowi ono podstawę do wyrejestrowania pojazdu z ewidencji. Każdy pojazd figurujący w ewidencji jest objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC, którego nieopłacenie może właściciela kosztować znacznie więcej niż zezłomowanie.

Mieszkańcy Milanówka, którzy zauważą takie wątpliwe ozdoby, mogą zgłosić to u dyżurnego straży miejskiej w Milanówku pod numerem telefonu alarmowego 986. To najprostszy, a zarazem najskuteczniejszy sposób na oczyszczenie miasta z wraków.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Przegląd Regionalny. MIKAWAS Sp. z o.o. z siedzibą w Piasecznie przy ul. Jana Pawła II 29A, jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Link do Polityki prywatności: LINK

Komentarze

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w powiecie piaseczyńskim.
Najciekawsze wiadomości z przegladregionalny.pl znajdziesz w Google News!