To nie jest pierwsza próba otwarcia takiej placówki.
– Pomysł z izbą wytrzeźwień nie jest niczym nowym. Rozmowy o możliwości otwarcia takiej placówki w naszym mieście ciągną się od dawna. Nikt nie zaprzeczy, że taki oddział jest potrzebny w Pruszkowie. Odciążyłby on instytucje, które obecnie zajmują się nietrzeźwymi – zauważył radny Kazimierz Mazur.
Ostatnią próbę stworzenia izby podjęło starostwo powiatowe.
– Chcieliśmy otworzyć izbę wytrzeźwień dla powiatu pruszkowskiego, przede wszystkim ze względu na przemoc domową. Znaczna większość takich zdarzeń ma miejsce pod wpływem alkoholu. Nie usprawiedliwia to w żadnej mierze sprawców, jednak takie są statystyki. Dlatego otwarcie placówki dałoby możliwość, aby osoby agresywne dla najbliższych, trafiały bezpośrednio do niej, a następnie byłyby przekazywane do odpowiednich instytucji. Mam tu na myśli osoby, które rokują na poprawę. Mogłyby one bezpośrednio z izby być kierowane np. na odwyk lub do grupy wsparcia. Byłoby to możliwe, przede wszystkim dlatego, że w planie, instytucja miała powstać na terenie szpitala w Tworkach, specjalizującego się m.in. w leczeniu uzależnień od alkoholu – informuje wicestarosta, Grzegorz Kamiński. – Niestety na razie plany zostały zawieszone ze względu na problem finansowania izby. W założeniu to gminy miały partycypować w kosztach. Nie udało nam się dojść do porozumienia w tej kwestii. Sprawa jest dla nas ważna, więc nie zamierzamy się poddawać i mamy nadzieję, że w najbliższej przyszłości powstanie na terenie powiatu izba wytrzeźwień – dodaje wicestarosta.
Również policja z Pruszkowa pozytywnie ocenia pomysł otwarcia takiej placówki.
– Dziś, gdy policjanci interweniują w sprawie osoby nietrzeźwej, w pierwszej kolejności starają się ją doprowadzić do miejsca zamieszkania. Niekiedy jest to często niemożliwe, gdyż osoba nietrzeźwa nie jest w stanie jednoznacznie wskazać, gdzie zamieszkuje lub też w miejscu zamieszkania nie ma innej trzeźwej osoby, która mogłaby się nią zaopiekować. Stworzenie izby wytrzeźwień przyniosłoby wiele korzyści. Osoby nietrzeźwe miałyby zapewnioną opiekę lekarską i na miejscu przechodziłyby badania (dziś policjanci muszą je zabierać do szpitala powiatowego). Komenda Powiatowa Policji w Pruszkowie popiera pomysł utworzenia na terenie powiatu pruszkowskiego izby wytrzeźwień – podsumowuje Karolina Kańka, rzecznik prasowy komendy policji. – Watro dodać, że w samym Piastowie w 2021 roku do pomieszczenia dla osób zatrzymanych w komisariacie doprowadzono 183 nietrzeźwe osoby, a w roku 2022 do 1 listopada 156 – dodaje rzecznik.
Pruszkowscy radni także byli zgodni co do przydatności instytucji. Jednogłośnie przegłosowali przekazanie wniosku do odpowiedniej komisji. Jest to jednak dopiero pierwszy krok do stworzenia izby. Komisja oceni pomysł mieszkańca Pruszkowa i jeżeli uzna, że faktycznie istnieje taka potrzeba, przekaże wniosek do dyskusji podczas rady miejskiej. Kolejne ewentualne kroki zależą od radnych, a następnie urzędu miasta.
Napisz komentarz
Komentarze