Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, już od 4 marca Polacy będą mogli składać wnioski o dowody osobiste z warstwą elektroniczną, czyli z tzw. czipem. Jest to efekt finalizacji od dawna zapowiadanego projektu.
Nowe dowody pomyślnie przeszły już wstępne testy, przeprowadzone w kilkudziesięciu urzędach w całej Polsce. Nic więc nie wskazuje, aby pojawiły się problemy, aczkolwiek rzeczywistość rządzi się swoimi prawami i potrafi płatać figle w najmniej oczekiwanym miejscu i momencie.
Przeszkolono już prawie 5 tysięcy pracowników, którzy będą zajmowali się wydawaniem nowych dowodów. Podczas szkoleń mieli oni możliwość sprawdzenia, jak załatwianie spraw związanych z dowodem będzie wyglądało w praktyce.
– Robimy wszystko, by proces wdrożenia skrócić do niezbędnego minimum i by przebiegał bez żadnych zakłóceń – mówi Minister Cyfryzacji Marek Zagórski.
Operacja wdrażania procedury wydawania nowych dowodów rozpocznie się w piątek 1 marca. Od środy 27 lutego aż do 4 marca, z uwagi na konieczność przeprowadzenia prac technicznych, nie będzie możliwości składania wniosków o wydanie dowodu, również drogą elektroniczną.
Jeżeli chcemy złożyć wniosek on-line wcześniej, należy pamiętać, aby prawidłowo go wypełnić. Częstym błędem jest zdjęcie, które nie spełnia wymogów. Z wymaganiami dotyczącymi zdjęcia do dowodu możemy się zapoznać na stronie obywatel.gov.pl. Jeżeli zdjęcie nie będzie spełniało kryteriów, wówczas na swoją skrzynkę ePUAP dostaniemy powiadomienie. Poprawne zdjęcie powinniśmy dostarczyć do piątku 1 marca do godz. 11.30, bowiem tego dnia o godz. 12.00 nastąpi przerwa techniczna.
Dowód z czipem będzie bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do komunikacji elektronicznej z administracją publiczną, służbą zdrowia i podmiotami komercyjnymi. Będzie jednoznacznie potwierdzał tożsamość. Przy jego pomocy możliwe będzie możliwe podpisywanie dokumentów elektronicznych. Ponieważ zakodowany w nim będzie tzw „profil osobisty”, potwierdzenie tożsamości przy jego pomocy będzie wymagało jedynie przyłożenia dowodu do czytnika i wpisania kodu PIN.
Będzie również możliwość zamieszczenia w nim danych pozwalających opatrzyć dokument elektroniczny zaawansowanym podpisem elektronicznym tzw. „podpisem osobistym”, który będzie tak samo ważny jak własnoręczny. O tym, czy dokument ma być wyposażony w tę funkcję, będzie decydował posiadacz dowodu.
E-dowód pozwoli na potwierdzenie obecności posiadacza w placówkach ochrony zdrowia, co przyczyni się do uszczelnienia systemu rozliczeń świadczonych usług medycznych. Nowy dokument będzie również posiadał aplikację ICAO, która zapewni szybszą odprawę jego właściciela na lotniskach. W nowym dowodzie osobistym przewidziano również przestrzeń umożliwiającą zamieszczenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.
E-dowody już wkrótce
- 26.02.2019 21:50

Napisz komentarz
Komentarze