Uroczystość wręczania odznaczeń odbyła się w Warszawie na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i więźniów politycznych.
Milanowianie dla wolności
Danuta zajmowała się kolportażem prasy podziemnej i ulotek. Na przełomie lat 70. i 80. XX wieku jako pracownica MIFAM była współinicjatorką powstania w tym zakładzie struktur Związku Zawodowego Solidarność. W stanie wojennym pracując w milanowskim jedwabiu, także działała w Solidarności.
Danuta Kijewska zaproponowała szefowi niezależnej oficyny wydawniczej NOVA swój dom jako miejsce na założenie drukarni opozycyjnej prasy i literatury. W domu Kijewskich w Milanówku m.in. został wydrukowany trzytysięczny nakład książki Mariana Brandysa „Moje potyczki z historią” oraz pięciotysięczny nakład „W polu” Stanisława Rembeka, autora, który przed wojną także mieszkał w Milanówku. Dodajmy, że nowoczesna maszyna offsetowa (drukarska) na potrzeby prasy opozycyjnej została przemycona przez granice przez Stanisława Bareję, znanego reżysera filmowych komedii.
Działalność opozycyjna Zbigniewa Kijewskiego, polegająca m.in. na zabezpieczeniu drukarni, niosła ze sobą tym większe ryzyko, iż był on wojskowym. A jednak Zbigniew Kijewski nie wahał się i zaangażował w działalność, której celem była walka o suwerenność i wolność kraju.
Państwo Kijewscy zamieszkali i nadal mieszkają w Milanówku, choć nie tu się urodzili. Pani Danuta pochodzi z Lublina, a pan Zbigniew z Warszawy. Jednak to właśnie Milanówek jest od kilkudziesięciu lat ich miejscem na ziemi.
Napisz komentarz
Komentarze